Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2757563intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
19 Sep
SATI 224.782AFISARI
111.242VIZITE
100.611V. UNICI
14 Februarie 2009
Anonim intreaba:

Cum poti sa scapi de paduchi si lindeni?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    14 Februarie 2009 23:47
    cristian a răspuns:

Petrolul lampant face minuni crede-ma.
    Necazul este ca cei de la Petrom nu mai comercializeaza prin reteaua sa de distributie.Totusi incearca la Praktiker poate gasesti.

• 124 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • |< <
    1 - 29 (din 121)
    > >|
  • 14 Februarie 2009 15:33
    Brigaela a răspuns:
    Exista la farmacie mai multe sampoane si solutii foarte eficiente. Nu trebuie sa-ti fie rusine, nu e nimic rusinos in asta. I-ai luat impartind peria sau obiectele de prins parul cu alte persoane si paduchii se inmultesc foarte mult in parul curat.
  • 14 Februarie 2009 16:17
    .Mr.Mike. a răspuns:
    Cand eram mic si am avut paduchi mama m-a dat cu gaz si mi-a pus o caciula in cap pana dimineata.In dimineata aia a impletit ata neagra pe pieptene si mi-a adunat paduchii morti si ouale din cap, si m-a spalat bine de tot la cap.Sa nu-ti fie rusine oricine a avut paduchi... e ceva normal, mai ales in vremea copilariei.
  • 22 Aprilie 2011 16:58
    M3lania a răspuns:
    Poti folosi spirt.
  • 14 Februarie 2009 21:08
    scriitor a răspuns:
    Soluţia cea mai buna este cea tradiţională. Te dai cu petrol (gaz lampant). Folseşti un tifon pentru a-ţi întinde pe păr substanţa asta, cu mare grijă să-ţi ajunga cât mai puţin pe piele, daca se poate chiar nimic, dar mai ales îţi fereşti ochii. Dupa ce ţi-ai aplicat substanţa într-un strat cât de cât uniform peste tot părul îţi pui o căciula sau îţi legi un batic şi stai aşa 15 minute, maxim 20. Dacă rămâi mai mult timp cu petrolul pe cap ţi se irită pielea, aşa că nu-i indicat şi oricum păduchii şi lindinele mor înainte. După aceea te speli cu apa caldă şi şampon de cel puţin doua ori pentru a elimina total mirosul. În mod normal o singura astfel de şedinţă te scapă de necazuri şi după câte am observat ( eu am "achiziţionat" de 4 ori până acum astfel de creaturi) face bine şi la păr.
  • 24 August 2010 00:19
    Brunettedlk a răspuns:
    De paduchi scapi cu ajutorul petrolului lampat, iar de lindeni cu o solutie crema 'Parasidoses' care are si un pieptane care face minuni (are dinti metalici)
  • 31 Mai 2011 18:10
    MaDuulicii a răspuns:
    Buna si eu am folosit pedex si nu este eficient. adica eu ink mai am paduchicrying, iar gaz nu se imi gaseste.
  • 10 Noiembrie 2011 12:12
    danamarya a răspuns:
    Eu nu stiu cum scap de lindeni. k eu am luat de la o colega
    22 Iulie 2014 15:10
    AlinaMoisescu a răspuns (pentru danamarya):
    Stiu ca nepotica mea a avut probleme cu paduchi si lindenile. A folosit un gel natural impotriva paduchilor si lindinilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai de la Thursday Plantation si a fost foarte eficient. A scapat definit de ei si nici nu au mai aparut. Pup happy
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 22 Septembrie 2011 18:46
    Sim95 a răspuns:
    Imi poti spune daca ti-au trecut dupa sfaturile primite mai jos? si daca da cu ce? merci mult dar sunt foarte panicata in momentul de fata laughing
  • 14 Februarie 2009 16:30
    Raspuns anonim:
    Cine nu a avut lindini la intoarcerea din tabara¿sau la gradinita sau la scoala, capete rase, mancarimi si pielea arsa din cauza gazului, tipete crancene cand foloseau pieptanul de os¿ufff doamne, ce dor imi e de copilarie, pana si de gazul care mirosea oribil!
  • 21 Februarie 2009 18:53
    Raspuns anonim:
    Nu trebuie sa-ti faci grije se vindeca
  • 1 Martie 2009 15:28
    Raspuns anonim:
    Eu cand am fost mica am avut de 2 ori paduchi fiindca a fost epidemie de ei... dar a trecut si nu trebuie sa iti fie rusine ca asa se intampla in timpul copilariei... dar se poate sa scapati de ei prin uleiuri farmateutuice si cu multe altele
  • 21 Aprilie 2009 22:17
    Raspuns anonim:
    Nu stiu ce sa zic. vreau sa scap de acesti paduchi sunt inervanti iar mie mereu imi apar.nu stiu de unde...
    11 Iulie 2012 10:27
    Artemis16 a răspuns (pentru anonim_4396):
    Nu iti apar. ii iei de la vreun coleg, prieten, etc. deci ai grija pe langa cine stai happy.
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 3 Mai 2009 21:58
    Raspuns anonim:
    Daca vrei sa scapi de paduchi pune pe cineva sa te curete bine.
  • 10 Iunie 2009 11:50
    Raspuns anonim:
    Habar nu am...

k daca ma agandesc bine nimic nu e bunoh go on
  • 28 Iulie 2009 10:43
    Raspuns anonim:
    Am luat petrol lampant de la praktiker dar e aromatizat, oare e bun? Ma gandesc ca daca nu miroase poate nu mor paduchii... voi ce spuneti?
  • 1 Septembrie 2009 09:56
    Raspuns anonim:
    Praktiker e un magazin sau e o benzinarie?
  • 29 Decembrie 2009 17:56
    Raspuns anonim:
    Petrol lampant sau sampon Parasidose ca este is romania
  • 18 Ianuarie 2010 18:30
    Raspuns anonim:
    In farmacii sunt o gramada de samponuri speciale pentru spalarea si indepartarea padukilor de cap la oameni
  • 20 Ianuarie 2010 15:04
    Raspuns anonim:
    Foloseste pedex.Este un balsam placut parfumat.Se gaseste la farmacie si nu este scump.
  • 8 Februarie 2010 11:08
    Raspuns anonim:
    Pai eu cred ca poti scapa de acesti indivizi spalandu-te ca gaz...sau poti cumpara de la farmacie sampon special...tonguetongue
  • 8 Februarie 2010 12:32
    Raspuns anonim:
    Sincera sa fiu...cred ca tot metodele babesti sunt cele mai bune.adica acea metoda cu gazhappyhappy
  • 11 Februarie 2010 12:20
    Raspuns anonim:
    Ce pot sa scap de paduchi si de lindeni am cumparat o solutie de la farmasie si nu m-a scapat
  • 26 Februarie 2010 13:40
    Raspuns anonim:
    Am luat paduchi si nu stiu de unde oare ce pot sa fac? o fata sta pe scara mea si ma intalnesc des cu ea oare de la ea am paduchiii? stiti stam de cand erami mici impreuna si nu am avut niciodatta credeti ca poate fi de la ea? sunt fata
  • 8 Martie 2010 15:38
    Raspuns anonim:
    Si eu am luat paduchi de la o colega...si nu pot scapa de ei
    pe totate fetele ne-a umplut.
  • 24 Martie 2010 16:41
    Raspuns anonim:
    Cu petroltongue
  • 6 Aprilie 2010 12:53
    Raspuns anonim:
    Am o verisoara mica sj ea a avuth paduchi dar inainte sa-si deea seama parintzi ei au pusoo pe perina mea ca sa o culcea acum eu am numai lindini sj mie asa de frica nikiodata nu am avut asa ceva in cap sj nu-s ce sa fac am nevoie de niste sfaturi ma ajuta cineva?
  • 8 Aprilie 2010 11:55
    Raspuns anonim:
    Am si eu paduchi dar ma pe cine sa ma curete de jualiiiiii pe neka al meu neagra si marius e in tuns la chelieeeeeeeeeee
  • 25 Aprilie 2010 09:52
    Raspuns anonim:
    Cea mai buna solutie si sigura este sa te dai cu gaz pentru ca sora mea a avut paduchi si s-a dat cu gaz si a scapat dar te dai cu gaz si dupa ce te clatesti si te speli trebuie sa te cureti de lindeni(oua) pentru ca ei mor dar tot in par raman trebuie sai scoti din par pentru nu agrava situatia
  • 29 Aprilie 2010 13:23
    Raspuns anonim:
    Nu stiu vreau un raspuns va rog mama e disperata
  • |< <
    1 - 29 (din 121)
    > >|