| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa scapi de paduchi si lindeni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Petrolul lampant face minuni crede-ma.
Necazul este ca cei de la Petrom nu mai comercializeaza prin reteaua sa de distributie.Totusi incearca la Praktiker poate gasesti.

129 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista la farmacie mai multe sampoane si solutii foarte eficiente. Nu trebuie sa-ti fie rusine, nu e nimic rusinos in asta. I-ai luat impartind peria sau obiectele de prins parul cu alte persoane si paduchii se inmultesc foarte mult in parul curat.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cand eram mic si am avut paduchi mama m-a dat cu gaz si mi-a pus o caciula in cap pana dimineata.In dimineata aia a impletit ata neagra pe pieptene si mi-a adunat paduchii morti si ouale din cap, si m-a spalat bine de tot la cap.Sa nu-ti fie rusine oricine a avut paduchi... e ceva normal, mai ales in vremea copilariei.

| M3lania a răspuns:

Poti folosi spirt.

| scriitor a răspuns:

Soluţia cea mai buna este cea tradiţională. Te dai cu petrol (gaz lampant). Folseşti un tifon pentru a-ţi întinde pe păr substanţa asta, cu mare grijă să-ţi ajunga cât mai puţin pe piele, daca se poate chiar nimic, dar mai ales îţi fereşti ochii. Dupa ce ţi-ai aplicat substanţa într-un strat cât de cât uniform peste tot părul îţi pui o căciula sau îţi legi un batic şi stai aşa 15 minute, maxim 20. Dacă rămâi mai mult timp cu petrolul pe cap ţi se irită pielea, aşa că nu-i indicat şi oricum păduchii şi lindinele mor înainte. După aceea te speli cu apa caldă şi şampon de cel puţin doua ori pentru a elimina total mirosul. În mod normal o singura astfel de şedinţă te scapă de necazuri şi după câte am observat ( eu am "achiziţionat" de 4 ori până acum astfel de creaturi) face bine şi la păr.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cand am fost mica am avut de 2 ori paduchi fiindca a fost epidemie de ei... dar a trecut si nu trebuie sa iti fie rusine ca asa se intampla in timpul copilariei... dar se poate sa scapati de ei prin uleiuri farmateutuice si cu multe altele

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa scapi de paduchi pune pe cineva sa te curete bine.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am luat petrol lampant de la praktiker dar e aromatizat, oare e bun? Ma gandesc ca daca nu miroase poate nu mor paduchii... voi ce spuneti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Praktiker e un magazin sau e o benzinarie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Petrol lampant sau sampon Parasidose ca este in Romania

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In farmacii sunt o gramada de samponuri speciale pentru spalarea si indepartarea padukilor de cap la oameni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste pedex.Este un balsam placut parfumat.Se gaseste la farmacie si nu este scump.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu cred ca poti scapa de acesti indivizi spalandu-te ca gaz...sau poti cumpara de la farmacie sampon special...tonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincera sa fiu...cred ca tot metodele babesti sunt cele mai bune.adica acea metoda cu gazhappyhappy

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu petroltongue

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai buna solutie si sigura este sa te dai cu gaz pentru ca sora mea a avut paduchi si s-a dat cu gaz si a scapat dar te dai cu gaz si dupa ce te clatesti si te speli trebuie sa te cureti de lindeni(oua) pentru ca ei mor dar tot in par raman trebuie sai scoti din par pentru nu agrava situatia

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. sunt Andreea si am avut paduchi. Nu mai stiam ce sa fac aveam foarte multe oua si intr-o zi am fazut un paduche viu si atunci chiar m-am ingrijorat. Mi-e era extrem de rusine. Cum am facut sa scap de ei? Pai am schimbat lenjeria la 4 zile. NEAPARAT. Am tinut parul prins. Dupa aceea m-am dus la farmacie si mi-am luat sampon antiparazitar si balsam impotriva pediculozei. Am citit instructiunile. M-am spalat de vreo 3 ore in fiecare zi cate o data pentru ca aveam o groaza. Dupa aceea mama mi-a luat ouale. Pieptanul l-am aruncat si am luat altul si lenjeria desigur am schimbat-o. Hainele le-am spalat de 3 ori. Asa am procedat eu. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cu gaz! nu face bine parului!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistita si eu sunt in aceeasi situatie am avut de 4 ori paduchi am folosit pedex.sampoane farmaceutice si nimic.acum cu gaz lampant sa vedem ce iese