| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa imi treaca durerea de dinte rapid fara sa merg la dentist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

In cazul in care te doare la gingie (de multe ori confundam durerile) incearca cu ceai de musetele.
Daca e o carie, curaj si fugi la dentist pentru ca daca astepti asa se poate inrautati.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelui dinte...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune!

| alexs99 a răspuns:

Incearca sa iei un Algocalmin, dar daca durerea persista trebuie sa te duci la dentist.
O seara buna.

| RobertMoon a răspuns:

ALgocalmin sau tragi si tu o țuică la dinte happy

| mihaicelsfant a răspuns:

Frate eu asa fac. ia spirt in gura si tinel 1 min jumate

| mihaicelsfant a răspuns:

Pe partea unde te doare

| mariusmac85 a răspuns:

Buna dimineata cati ani ai?
Mai si mie imi era inainte frica de dentist si te inteleg,depinde de dinte,de cat de grav sumti durerea sunt multe cauze
Eu te sfatuiesc sa te duci la dentist/stimatolog,insa iti dau si un remediu pentru durere cumpara-ti ketonal sau tador,dar ai grija cum le iei,eventual du-te la medicul de familie si intreaba-l
O pastila de ketonal la mine isi face efectul,imi trece intr-un munut cam asa,acum ti-am zis depinde de dantura,depinde de organism etc
Mai este si varianta cu spirt,tuica si daca crezi in Dumnezeu foloseste agheazma, tine in gura vreo cateva clipe, fa galgara, dupa inghite, in nici-un caz sa o scuipi afara ca este mare pacat
Sper ca am putut sa te ajut
O zi binecuvantata iti doresc
Doamne Ajuta!
Marius