| alina_marinescu a întrebat:

Cum sa imi conving prietenul sa se lase de fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Fa-i cadou o tigara electronica. Cauta in google despre ce este vb.

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Prezinta-i cu tact toata gama de pericole la care se expune. Fumatorii pot ajunge nu numai la afectiuni respiratorii, cancer pulmonar, ulcer, dar si la impotenta sexuala, ceea ce le raneste orgoliul masculin si le afecteaza viata de cuplu. Daca se hotarastesa renunte la tigari, sa apeleze la ajutorul centrelor specializate pentru a evita sevrajul si a primi gratuit anumite preparate, tablete, plasturi. Mira

assiris
| assiris a răspuns:

Vomita dupa ce te saruta si spune-i ca esti alergica la tutun, ca iti face rau. Cred ca nu e grau ca la fumatori le "pute" gura de parca le-a fatat o pisica in gura.

pupimik
| pupimik a răspuns:

In primul rand... el trebuie sa vrea asta.Nu prea ai cum sa il obligi...in plus el va spune ca nu il accepti asa cum e...si probabil va veti certa pe tema asta.Pt inceput ajuta`l sa reduca din tigari. In grupul nostru de prieteni...cand ne plictiseam... jucam 21(black jack).pe pedepse.Si de multe ori ...ca pedeapsa...ne interziceam sa fumam in ora care urmeaza. Incearca si joculetze din astea...incet incet... poate reusesti ceva.

| Delia 75 a răspuns:

Eu cand m-am lasat, m-am autoconvins ca nu-mi face bine si mai si dau banii degeaba. E drept ca mai scapam de stres, dar sa arunci zi de zi si bani pe fereastra nu era treaba logica. Nu cred ca este neaparat o metoda clasica, doar vointa. Si pe cat se poate sa nu mai ai contactul cu anturaj de fumatori foarte des.cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca il parasesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu stiu? dar am o idee nu il stresa sa se lese de fumat pentru ca faci mai rau? ar fi mai bine sa il lasi so o facaa de la sine si ajutal sa reduca din tigari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer si eu ma confrunt cu aceiasi problema.prietenul meu cel mai bun fumeaza si a incercat sa se lase... dar spune ca nu poate...si stiu ca in curand o sa fim impreuna si vreau sa imi fac o idee ca si cum l-as putea ajuta! HELP!

| vlad_ruta a răspuns:

Pai expune-i tacticos acest argument – plateste (si ii faci un calcul cat cheltuieste anual pe tigari) ca sa moara mai repede, sa ii fie rau, sa ajunga impotent, sa miroasa urat si sa arate mai batran... S-ar putea sa priceapa subtilitatea mesajului...

| teo_ciontu a răspuns:

Il santajezi ca il parasesti! Glumeam... Nu prin santaj vei reusi sa il convingi, ci prin argumente rationale care-l vor face sa inteleaga efectele negative ale fumatului. Dar daca-l vei bate la cap, sa stii ca va fi gica-contra si va fuma doar sa-ti faca in sac!