| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ma limitez la dulciuri si alte alimente cu multe calorii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StefanR0 a răspuns:

De la dulciuri e mai greu, incat si numele spune asta.
Asta e cam dura dar gandeste-te ca dai niste bani degeaba pe o placere bolnava care numai durere iti aduce. Poti vorbi si cu parintii sa nu mai aduca dulciuri in casa iar atunci cand ai bani in portofel, sa nu-i mai consumi pe prostii.
Cat despre cealalta categorie nu stiu ce sa zic.N-ar fi prea bine pentru ca apoi s-ar putea sa slabesti si sa nu te mai opresti.Doar inlocuind cu ceva asemanator ai putea dar de abtinut e mai greu...

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Iti poti ruga parintii sa nu mai aduca dulciuri decat pentru si le tina undeva "ascunse" unde sa nu stii de ele. Roaga-i sa-ti ia o varietate mai mare de fructe si de fiecare data cand ai pofta de ceva dulce bea multa apa sau mananca 1/2/3 fructe. Nu strica nici sa-ti mai faci poftele macar o zi pe saptamana dar sa nu exagerezi nici atunci.

| eXtremeAdy a răspuns:

Numai cu vointa, dulciurile din pacate da si o stare de dependenta