| Catalion a întrebat:

Cum sa-mi scot ceara din urechea stanga? Am incercat cu un betisor, dar mi-a fost frica sa-l bag prea adanc. Nici macar nu prea mai aud cu urechea stanga. Exista vreo solutie medicinala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pufuleti a răspuns:

Mergi la farmacie si cauta Audispray. Audispray este o solutie hipertonica pe baza de apa de mare controlata microbiologic care fludifica si dizolva cerumenul permitand dispersarea sa naturala.

Uite, ai aici mai multe informatii:
http://www.farmaciastejara.ro/......-2368.html

20 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Du-te la un medic, nu umbla tu acolo ca nu e bine, iti "aspira" cu ceva in ureche. Vezi sa nu dai in altceva.

Fuguta la doctor, ca nu musca!

| mihaibrasov a răspuns:

Sigur ca exista. Mergi la MEDIC!

| ღAnamariaღ a răspuns:

Exista un sprei nu stiu cum se numea era o reclama e pentru juniori si adulti arata ca iti spreai in ureche etc.
Pa!

| ~p!$iii~ a răspuns:

Aceeasi problema am avut'o si eu acum un an, mi se facuse un dop de ceara si nu puteam sa mai aud, era foate rau, i-am spus mamei si m-a dus la O.R.L. acolo mi; a facut o spalatura9Nu doare absolut deloc, cu o seriga mare, Fara ac, iti baga un pic de apa calduta in ureche si presiunea din seringa sparge dopul de ceara, apoi lasi capul p o parte exact cum iti scoti apa din urechi si iti pune o tavita la ureche ca sati curga apa aia, acolo vei vedea si dopul de ceara) apoi te simti parca ca te-ai renascutlove struck e f binehappy du-te cat mai repede, nu e periculor si nici nu doare:* Succes>big grin

| Fluturash cu aripi de inger a răspuns:

Cumpara de la farmacie alcool boricat iti pui in ureche vreo 2-3 picaturi si in 10-15 min totul e ok mi se mai intampla si mie uneori.

| G a răspuns:

Pare ciudat, dar incearca cu un ac de par (bobby pin. sigur ai asa ceva prin casa de la mama, bunica etc.), sterilizeaza-l la o flacara ceva, lasa-l sa se raceasca si foloseste-l. spre deosebire de betisor, acesta trage ceara afara cu capatul curbat. vezi numai sa nu-l bagi prea adanc sa-ti spargi timpanul. big grin

| SunShine a răspuns:

Iei o seringa. Pui apa calda in ea si stai cu capul aplecat [cel mai bine mergi in baie la chiuveta] si iti pui apa calda in ureche iar dupa aceea iti va cadea dopul. merge si eu am patit si tot asa am facut.

| BuBuLyNa a răspuns:

Mie mi-a spus mama sa nu folosec betisoare de ureche mai bine uda un colt al unui prosop si curatate si daca nu reusesti du-te la medicul de familie este singura solutie care o mai poti face nu lua medicamente si spary-uri dupa ureche! multa sanatate!

Alte răspunsuri
| Bodo a răspuns:

Este un spray pentru lucrul asta. Cred ca se numeste Audispray. Il gasesti la farmacie.

| Andreea9222 a răspuns:

Incearca audispray

| alexa007 a răspuns:

Poti sa te duci la orl sa-ti faca niste spalaturi

| karra a răspuns:

Cu apa oxigenata happy

| 2l3xandra a răspuns:

Pai din cate stiu eu erau mai multe spray-uri pentru urechi audispray, A-Cerumen, Humex Spray Auricular, Aurecon si am auzit ca sunt bune eu folesesc audy spray si e ok... sper sa te ajute

| ionutdmx a răspuns:

Incearca Audispray.Se gaseste la farmacie.

Răspuns utilizator avertizat
| ciocul a răspuns:

Exista sprayuri speciale, dar cele mai eficiente sunt niste conuri din pansament cu ceara si propolis pe care la gasesti in farmacii.

| Vircan_Ileana_1982 a răspuns:

MERGI LA MEDIC.
Ia fii atent aici "Audispray elimina excesul de cerumen si impuritati si previne formarea dopului de ceara. **In cazul in care deja s-a format un dop, AUDISPRAY faciliteaza indepartarea acestuia de catre medic**".

| Angelina_Alina_1986 a răspuns:

AUDISPRAY este o solutie hipertonica pe baza de apa de mare controlata microbiologic care fludifica si dizolva cerumenul permitand dispersarea sa naturala. AUDISPRAY evita folosirea betisoarelor de urechi care tind sa impinga cerumenul catre timpan.
AUDISPRAY elimina excesul de cerumen si impuritati si previne formarea dopului de ceara. In cazul in care deja s-a format un dop, AUDISPRAY faciliteaza indepartarea acestuia de catre medic.
Deci pentru dizolvarea dopului de ceara trebuie mers la medic!