Întrebare recomandată | ihacoswhy a întrebat:

Cum sa scap de anemie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| Dannnyyy99 a răspuns:

Nu stiu ce e aia laughing

| Felys a răspuns:

Hranindu-te corect

| ihacoswhy explică (pentru Dannnyyy99):

Cati ani ai?

| AlexaAle09 a răspuns:

Ce inseamna anemie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sufar de anemie de ani buni si inca nu am reusit sa imi corectez aceasta problema, dar poti scapa de ea doar daca te tii de un asa zis regim.

Ceaiul de cicoare este foarte bun pentru anemie, cel de catina, urzica, papadie(cure de 2-3 saptamani cu 1 pauza-2-3 cani/zi), sucul de varza si cel de sfecla rosie, cura cu polen(cca. 20g/zi).Ai nevoie de mult fier, vitamina B12, acid folic.

Vizavi de alimentatie,ai grija cum te hranesti,evita alimentele procesate chimic,prajelile,alimentele de tip fast-food,patiserie si incearca sa consumi: seminte,nuci,alune,fistic,peste,ficat de vita sau pasare,paine neagra,cereale integrale, multe legume(sparanghel, patrunjel, rosii, varza).

Multa sanatate!

| Ciprian_5075 a răspuns:

Mâncând.

| LupCuBlog a răspuns:

Consuma carne, ficat, oua, drojdie de bere, caise, nuci, verdeturi,
fructe uscate, cereale integrale, lactate, seminte de dovleac, legume
si fructe bogate in vitamina C. Sper ca te-am ajutat.

| 7Dany a răspuns:

Sport si odihna.

| Alina_Roxana_1999 a răspuns:

Mananca multe fructe, legume, ia calciu, vitamine bafta! :*

| Raniia a răspuns:

Pentru confirmarea anemiei trebuie sa faci un set de analize ale sangelui, pentru ca anemia are mai multe cauze si este de mai multe tipuri.Tratamentul anemie se face in functie de tipul, cauza si severitatea ei.Singurul care poate sa-ti recomande tratamentul potrivit este medicul in urma confirmarii diagnosticului.

| Exilee a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa incepi sa consumi cantitati mai mari d eapa. Apa contine si oxigen ( H2O,cum rezulta si din formula chimica). Oxigenul este esential intrucat acesta este preluat de hemoglobina ( care se gaseste-n globulele rosii) si care transporta oxigenul spre creier. Acum, anemia generalieaza simptomele de oboseala intrucat o mare cantitate de oxigen nu ajunge complet la creier.
DUpa anemie, este bine sa te odihnesti, dar in acelasi timp sa faci un efort fizic de scurta durata ( timp de 30 de minute cel mult).
In al doilea rand, consumul de vitamina P reduce oboseala. Vitamina P se gaseste, stiu si eu, in miere NATURALA.
Ce mai poti lua pentru a preveni anemia si a reduce oboseala ( dar si stresul) ar fi: Magneziu si vitamina B12 ( la farmacie gasesti Mg+, Mg+B12 etc.).
Acum, in ceea ce priveste alimentatia, consuma pe la pranz alimente bogate in sange. De exemplu, ficatul care contine in sos-ul sau sange, se gaseste fosforul si fier.
De-opotriva, si consumul de verdeturi este bun. Reduc anemia c-un procent de peste 69%.
Sanatate multa!

| Azµre a răspuns:

O alimentație echilibrată te va scăpa de anemie.

| ihacoswhy explică (pentru Raniia):

Eu stiu ca am anemie pentru ca atunci cand ma ridic de jos ma doare capul, sau chiar cand ma trezesc dimineata, si cand ies de la dus vad negru in fata ochilor si ma doare capul si e ca si cum mi-as pierde cunostinta si simt senzatia de arsura pe tot corpul...Intelegi?

| Holocaust a răspuns:

Prima oara du-te si fa-ti analize de sange.
Sunt sute de tipuri de anemie si zeci de cauze.Fiecare are tratamentul ei.Eu de exemplu n-aveam cine stie ce simptome.Chestia aia cu senzatia de ameteala dupa ce te ridicai din pat sa zicem ca mi se intampla in 4 zile din 7.Plus ca aveam tenul foarte palid si eram extrem de obosita.Mi-am facut analizele si mi-a iesit anemie feripriva(am carenta de fier) care practic e cea mai raspandita.Iau niste Tardyferon, ceva calciu, vitamine...Dar dupa cum am mai spus, depinde si de tipul anemiei.Fa-ti rapid analize de sange si vezi ce tratament primesti.

| karsivan a răspuns:

Scapi de anemie primind un tratament adecvat de la medic in functie de tipul de anemie :un tip de anemie este cind numarul de celule rosii (hematii este scazut) si alt tip de anemie este cind numarul este normal dar cantitatea de hemoglobina din celule este redusa, de aceea tratamentul este diferit, asa ca numai la doctor o sa primesti tratamentul corespunzator.

| Raniia a răspuns (pentru ihacoswhy):

Da,tu stii ca ai anemie, intr-adevar poti sa vezi si o musca in fata ochilor si sa nu fie de fapt nici o musca, poti sa vezi negru in fata ochilor cand te ridici de jos, dar cum ti-a scris si Holocaust trebuie obligatoriu sa-ti faci analizele si tratamentul sa-l primesti in functie de rezultatul lor.Anemiile sunt de mai multe tipuri si daca nu primesti tratamentul potrivit boala ta se poate complica.Asculta-l pe Holocaust foarte bine ti-a recomandat ce sa faci. Chiar merita fundita!

| BibiRose a răspuns:

Incearca sa mananci mult spanac si sa iei multivitamine.

| DraghiciStefania a răspuns:

Poti scapa de anemie daca iei calciu care se dizolva in apa, ceai etc. Funda?

| EsheK100 a răspuns:

Nu te stresa nu e ceva grav......eu tot am anemie si asta inseamna ca trebuie sa mincam mai multe vitaminebig grinbig grin

| ihacoswhy explică:

E adevarat ca trebuie sa consumi alimente cu fier ca mi-au mai zis niste oameni dar imi trebuie mai multe pareri ca sa ma conving straight face

| YoMsG a răspuns:

Du-te la medic.

| catadulceatza34 a răspuns:

Ce naibii e aia anemie?

| Raniia a răspuns (pentru ihacoswhy):

Draga mea, alimentele bogate in fier sunt bune daca anemia ta e prin lipsa de fier.Dar poate fi o anemie hemolitica si este o mare greseala sa iei fier intr-o anemie hemolitica, pentru ca s-ar produce complicatii. Poate fi o anemie prin lipsa de vit B12 sau acid folic.Deci trebuie sa o tratezi corect, tratamentul fiind de lunga durata si in functie de cauza ei.De aceea sunt necesare un consult medical si un set de analize de sange.

| gAbrYii a răspuns:

Buna! Depinde ce fel de anemie ai.
Poate fi pe viata sau pentru scurta durata.
Eu am pe viata si de acea zic.
Cere ajutorul unui doctorwinking
Funda?

| ihacoswhy explică (pentru Raniia):

Ok, ok o sa ma duc la doctor ...multumesc oricumwinking