| spybob a întrebat:

Cum sa scap de raguseala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Un satou de ou cu miere de albine este cel mai in masura sa-ti trateze raguseala.

Anna
| Anna a răspuns:

Ceai si lamaie, sau ou crud.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Consuma bauturi calde, nu fierbinti, pentru ca raguseala este data de inflamarea corzilor vocale.
Poti consuma ceai sau lapte cald, indulcit cu miere. Ceaiul de cimbru sau tinctura de cimbru da rezultate foarte bune.
Daca raguseala ta persista mai mult de 3 saptamani, iti recomand sa mergi la un medic ORL-ist, ca sa te asiguri ca nu e vorba de o alta afectiune.
Sanatate maxima!

| alexam a răspuns:

Ceai cald, NU fiertbinte - cu multa lamaie si miere! Daca nu merge, si raguseala inseamna de fapt ca vocea ta de-abia se aude cand vorbesti, cere la farmacie Homeogene, sunt pastilute ce le iei din ora in ora pana iti revine vocea, mici, precum zaharina, si la aspect si la gust! Sanatate!

| claudya a răspuns:

Incearca tratamente naturiste de genul:ceaiuri, miere de albine, chiar si gargara cu sare de mare te-ar ajuta, dar oricum consulta si un medic.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Buna,
Ca sa scapi de raguseala este indicat repaosul vocal. De asemenea bea multe ceaiuri caldute si multe lichide, nu fierbinti sau prea reci!winking sau daca nu, incearca cu sirop si vei vedea ca te vei face bine.
Pa pa!

| PrincessConsuela a răspuns:

Eu acum is ragusita. Am postat o intrebare si raspunsul a fost: bea ceaiul cat mai cald, vorbeste mai putin si sa stau in pat. Mama acum imi da o prostie de ridiche neagra cu zahar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Consumă miere și un ceai fierbinte de lămâie făcut în casă.
Pastile masticabile cu vitamina C este de un real folos.
Mai subțire cu tutunul în perioada asta, dacă fumezi.
Sănătate corzilor vocale.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai cu miere si lamaie; ti-o ia ca si cu mana! Npc

| vaa a răspuns:

Ok, faza e asa.
Eu cant si am probleme cu raguseala de 3 4 ori pe luna.laughing
So sirop de patlagina e remediul PERFECT!
7, 5 lei.
Sticla mare!smug