| diana5267 a întrebat:

Cum sa scap mai repede de o vanataie la ochi? Ieri m-am lovit foarte tare, imediat s-a umflat deasupra pleoapei, m-am speriat cand m-am vaut in onglinda. Am crezut ca se trage in cateva ore, dar nu a fost cum am sperat. Din contra, s-a umflat mai tare si s-a invinetit tot ochiul, simt ca innebunesc, nu pot iesi din casa decat cu ochelari de soare, plus de asta, am lipsit de la serviciu. Va rog, astept cateva sugestii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Comprese cu frunze se varza zdrobite cu o sticla, felii de cartofi cruzi si am mai vazut in filme la americani ca ei isi pun o felie de carne de vita compresa!

| fabiola a răspuns:

Cu venoton gel, il gasesti la plafar!

| costymaximus a răspuns:

Cu carne de vitel, aplici o bucatica pe locul respectiv.

| Baiaaanca a răspuns:

Compresa cu apa rece

| laura64 a răspuns:

Trebuia sa pui imediat gheata. Incearca si acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comprese cu varza sau pune gheata. Poti aplica si o bucata de carne pe locul respectiv. Se recomanda carnea slaba, precum cea de vaca, studiile au demonstrat ca aplicarea unei bucati de carne, la temperatura camerei, pe locul cu probleme, ajuta la diminuarea unflaturii si reducerea vanataii.

Eu eram la tratament si luam vitamine [nu stiu cum se numesc dar sunt de la A la Z ], in acea perioada am avut un accident si m-am ales cu o vanataie la picior si sa vezi minunea peste doua zile cand vream sa ma epilez, vanataia mare si mov parca nici nu a existat oh go on. Deci incearca sa iei si vitamine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puneti paine inmuiata in vin rosu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un gel care da rezultate extraordinare (in 2, 3 zile dispare vanataia): Hepathrombin

| harletion a răspuns:

cs ip 169.254.161.22:27015

| Zamfir_Sebastian_2001 a răspuns:

Mi s-a inamplat si mie tot la fel...m-am interesat de problema aceasta si am aflat ca pentru umflatura trebuie sa pui o compresa de apa rece, si pentru ochi speli si zdrobesti o legatura da patrunjel, o pui intr-un bandaj si o pui la ochi... sper sa iti treaca

| RobertaLo a răspuns:

Cum ai scapat pana la urma de vanataie?