| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de o afta bucala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista la farmacie o solutie care se numeste solutie contra aftelor. E foarte eficienta.

| micurutza2005 a răspuns:

Cum sa scapi, cu aciclovir, glicerina boraxata cu propolis, albastru de metil bandijonari adica te speli bine pe maini iai un tifon steril si iti infasori pe un deget apoi il imbibi cu glicerina boraxata si freci de jur imprejur cu ea prin gura stiu ca te doare dar trebuie sa freci mai bine nu sa te ungi doar, si stai asa fara sa mananci sau sa bei macar o jumate de ora, repeti asta de2-3ori pe zi de fiecare data cu alt pansament, poti si cu ceai de musetel sa ti in gura si apoi sa-l scuipi si va trece si cu ceva pastile antimicotice cateva zile flucovim de exemplu.si neaparat intareste imunitatea pentru ca favorizeaza aparitia din nou, ia echinaceea, imunoplant sau altceva de imunitate si vitamina A picaturi sa iti pui pe afta.

luciana
| luciana a răspuns:

Solutie contra aftelor sau Glicerina boraxata, de la farmacie, urgent. Sanatate si numai bine, Lucien.

| mihaa a răspuns:

Cumpara de la farmacie Nistatin, e foarte bun, asta am dat si la fetitele mele cand au fost bebelasii, rezultat garantat

| eni a răspuns:

Glicerina boraxata cu propolis.Se gaseste la farmacie.La mine a dat rezultate.

| BUBULINA a răspuns:

Glicerina boraxata
eu asa am scapat

| ady20hbk a răspuns:

Creşterea consumului de lichide;

- analgezice pentru reducerea durerilor sau a unei eventuale stări febrile;

- igiena orală corespunzătoare;

- clătirea gurii pentru a reduce bacteriile ce se pot asocia.

Este deosebit de important ca pacientul să evite mâncărurile picante, sărate sau acide ce pot cauza iritaţii suplimentare ale gurii. Adoptaţi un mod de alimentaţie sănătos. Consumaţi alimente cu un conţinut bogat de vitamina C şi zinc.

Tratamentul stărilor complicate trebuie prescris de medic. Este eficientă prelucrarea cavităţii bucale cu albastru de metilen, de câteva ori pe zi după mese.

http://wolverine92.wordpress.com/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Gargară cu ceai concentrat de mușețel, apoi badijonare cu glicerină boraxată.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! am si eu 6-7 afte in gura si imi vine sa mor de dureredeocamdata a dau cu un gel special se numeste Mundisal.pana acum nu are efectcrying. de la afte mi s-au inrosit gingiile.va rog frumos dati-mi sfaturile voaste in max 2 zilesad PaPa wave

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aftolizol