| Lala20 a întrebat:

Cum scap de raguseala? (nu e vorba ca am gatul uscat, din contra e de la expectoratiile ramase dupa traheita- tuse productiva). Nu ma trimiteti la medic ca am fost! Daca stiti remedii naturale sau ceva medicamente. dau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fa o cura de Vitamina A, bea suc de:
- morcov + sfecla + spanac (curata si hraneste sangele);
- suc de morcov (vitamina A buna pentru caile respiratorii);
- morcov + sfecla + castravete;
- suc de spanac (curata, are vitamina C);
- in caz de afonie (fara voce) se adauga suc de:
- morcov + telina + patrunjel; morcov + laptuca + lucerna; morcov +
papadie + gulie.

| totulesteverde a răspuns:

Se bea sirop din muguri si conuri de brad,
amestecat cu miere. Siropul se prepara astfel: se pune
intr-o oala de lut un strat de conuri de brad verzi,
deasupra se pune miere de albine sau zahar. Peste
miere se aseaza un strat de muguri de brad si deasupra
lor se pune iar miere. Procedeul se repeta pana cand
se umple oala. Apoi se inchide bine cu un capac. Se
leaga o carpa peste capac, pentru ca acesta sa nu se
miste deloc. Oala astfel pregatita se ingroapa in
gradina, intr-un loc curat, si se lasa sase saptamani
in pamant. Cand se scoate, se storc mugurii si
conurile bine si siropul se strecoara in sticle
curate. Se bea din acest sirop cate o lingura de mai
multe ori pe zi. Dupa aceea, nu se mananca nimic doua
ore.

� Se pun conuri de pin in rachiu si se lasa la
intuneric cateva saptamani. Se bea cate o gura, atunci
cand apar dureri de gat si raguseli.

� Se sparg doua oua si se aleg galbenusurile. Se
freaca bine cu 4 linguri de zahar sau miere, pana cand
se formeaza o spuma albicioasa. Se mananca toata crema
obtinuta, dupa care se bea o cana de lapte fierbinte.
Laptele se poate turna si peste spuma de galbenusuri
si apoi se bea cat mai cald.

� Se bea lapte cald, in care s-a topit un bulgare cat
o nuca de unt proaspat.

� Se unge gatul bolnavului cu gaz, de doua ori pe zi.
Nu se bea si nu se mananca dupa aceea timp de o ora.

Raguseala si tusea:

* gargara cu o cana de infuzie calduta de tei sau musetel in care
- neplacut, dar foarte eficient - adaugi o jumatate de lingurita cu
sare de bucatarie;
* curata si taie in felii subtiri o ridiche neagra. Pune feliile
intr-un vas de portelan, cu zahar intre ele. Isi vor lasa pana
dimineata un suc gustos, din care servesti 5- 6 linguri pe zi.

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.

sper ca te-am ajutat big hug
mult succes.si multa sanatate big grin
papa:*