| AndreiR003 a întrebat:

Cum scap de timiditate fara a merge la psiholog? Cateodata inrosesc si imi tremura mainile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Alegi sa o invingi prin cateva metode testate de specialisti :
*inveti sa te accepti asa cum esti :unic, diferit si imperfect. Toti suntem asa --- altfel, am fi niste extraterestrii!
*vizualizeaza mental si cat mai des, situatii in care esti sigur pe tine, increzator si foarte fericit ---dupa multe asemenea "exercitii" vei reusi sa abordezi cu mai putin trac legaturile sociale
*muta-ti centrul de interes asupra oamenilor si actiunilor lor si mai putin asupra ta.
* cat poti de des, treci dincolo de "granita" ta de confort ---doar cunoscand oameni /lucruri/situatii noi, te vei putea desensibiliza!

| thewomaninwhite a răspuns:

Asa mai patesc si eu dar doar atunci cand vorbesc cu un profesor in rest pot spune ca ma descurc

| Black_Being_1991 a răspuns:

Sincer.timiditatea este un sintom normal.dar daca vorbesti si te comporti fiind relazat cred ca o sa reusesti.