| Nicole1234 a întrebat:

Cum scap mai repede de o durere lombara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Prednison. insa daca e o durere suportabila e de preferat sa nu iei asa ceva. infiltratii de asemenea te scapa iute.

| DanielPH a răspuns:

''Am avut si eu probleme cu spatele in zona lombara la sold doar in partea stanga, aveam dureri foarte mari dupa 2-3 zile de odihna imi trecea dar cand am facut efort iar ma durea. asta s-a petrecut asa timp de cam un an nu puteam face aproape nimic, era groaznic.
m-am dat cu ketonal gel si inca o crema de nu mai ii stiu numele avea un miros foarte puternic de menthol se foloseste si cand faci intindere si am fost la un doctor care mi-a facut masaj problema a fost ca am avut coloana deplasata si lombarul de fapt osul ala de la sold in spate in partea stanga era deplasata le-a pus la loc am mai mers de 2x in control mi-a spus sa nu fac efort timp de o luna si de atunci nu am mai avut probleme dar am foarte mare grija de atunci mi-am luat o curea de fitness si cand fac efort, crap lemne il port. Consulta si tu un medic ca e foarte neplacut sa traiesti cu dureri de spate"- FitMonkey[ Membru TPU]

| Edenline a răspuns:

Salut, m-am infruntat recent cu aceasta problema. Sincer, exercitiile oferite de kinetoterapeut m-au ajutat foarte mult. Cauta pe Internet exercitii pentru durerea lombara!

| Ileana_White_1968 a răspuns:

Temporar, un antiinflamator gen: paduden, flamexin