Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2739837intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
28 Aug
SATI 275.234AFISARI
126.882VIZITE
110.523V. UNICI
27 Martie 2009
Anonim intreaba:

Cum scapi de o sarcina de o luna fara o face avort?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    27 Martie 2009 17:48
    georgia a răspuns:

Este fffff greu sa faci un copil daca nu ti-l doresti. da d-zeu da copii cui nu vrea si cine vrea nu are parte de ei. e un pacat ca nu il vrei si il dai afara.mai gandeste-te putin inainte de a face un avort ca s-ar putea mai tarziu sa regreti. sper sa te gandesti fffffffffff bine la ce vrei sa faci.eu ti-as sugera ca la toate prietenele mele:fa-l si dupa ce il nasti si vezi ca intr-adevar nu il vrei mi-l dai mie cu tot cu acte si sa vezi ca nu vei vrea sa se apropie nimeni de el ca il vei iubi ca pe ochii din cap.mult succes in continuare la deciziile pe care le vei lua.

• 23 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 27 Martie 2009 20:18
    Brigaela a răspuns:
    Orice intrerupere de sarcina se numeste avort. daca intrebi cum poti scapa de o sarcina fara medic ginecolog, atunci raspunsul este: nu poti. In definitiv o sarcina nu e matreata, e un bebelus viu, nevinovat, care are dreptul la viata. Tu esti deja mamica lui si asa vei fi toata viata ta. Tu alegi daca vei fi mamica unui bebelus mort sau a unui bebelus mort. Daca alegi gestul normal, de a-i da viata, il poti da spre adoptie daca nu-l poti ingriji. Daca alegi sa-l omori, du-te la ginecolog cat mai repede. Impreuna veti stabili care este cea mai buna metoda de intrerupere a sarcinii pentru tine.
    Rugamintea mea ar fi sa nu mai recomandati pastile de intrerupt sarcina utilizatorilor. E posibil ca acesti utilizatori sa fie minori si atunci comiteti o infractiune. De asemenea e posibil ca acesti utilizatori sa intre in posesia lor si sa le foloseasca fara avizul medicului. Riscul unei complicatii majore (infectie sau hemoragie) e major. Si daca intarzie sa se duca la medic, pot muri din asa o prostie.
  • 27 Martie 2009 13:13
    psiholoaga a răspuns:
    Cred ca la noi in tara nu se gasesc astfel de pastile; se numesc Mifepristone. Chiar daca ar exista, nu cred ca le poti lua fara reteta. Si gandeste-te ca daca le iei, nu se elimina tot, mai raman fragmente de placenta sau tesut embrionar si poti dezvolta diverse infectii. Eu zic sa mergi mai bine la un cabinet ginecologic.
  • 27 Martie 2009 12:10
    nicky a răspuns:
    Sunt ceva pastile dar mai bine du-te la medic, nu-ti recomand pastilele fara sfatul medicului. Oricum riscul de a nu mai putea avea copii apare si de la pastile si de la chiuretaj dar pastilele cred ca sunt mai riscante.
  • 27 Martie 2009 15:40
    cely a răspuns:
    INCEARCA SA TE BUCURI DE ASA UN DAR DE LA DUMNEZEU. FA COPILUL CA E O BUCURIE. CE PACAT CA CINE ISI DORESTE NU ARE SI CUI I DA DUMNEZEU DA CU PICIORU.
  • 27 Martie 2009 13:32
    simona24 a răspuns:
    ...nasti...offff
  • 27 Martie 2009 14:19
    mihaela_5361 a răspuns:
    Fiind în fază encipientă cel mai bine este să mergi la doctor şi să optezi pentru întreruperea sarcinii. Să şti că nu este o decizie uşoară! Decât să apelezi la alte soluţii mai bine la doctor, nu durează mult şi îţi face anestezie.Pleci după puţin timp după ce a avut loc intervenţia. Sfatul meu este să nu mergi singură.
  • 1 Aprilie 2009 12:44
    littlesunshine a răspuns:
    Mifepristone stiu ca a fost interzis in SUA. oricum eu cred ca tot va mai ramane ceva si medicul trebuie sa curete un pic.
  • 12 Decembrie 2010 23:43
    p1nk a răspuns:
    E cam dureros dar. sa fii agresata in zona abdominala.
  • 27 Martie 2009 20:37
    Raspuns anonim:
    Este un copil.gandeste-te ca nu are nici o vina. discuta cu cei din jurul tau si cere opinii si ajutor.nu este o rusine sa fii mama! eu te asigur ca va veni vremea cand vei regreta daca recurgi la avort. un copil il cresti, mai greu, mai usor, dar il cresti si iti va multumi cand va fi mare pentru faptul ca ai ales viata.eu am facut avort, am ales moartea in locul vietii si imi pare rau.nu face aceeasi prostie ca si mine daca nu il vrei, il poti naste si da spre adoptie, sunt mii de oameni care ar dori sa il iubeasca si sa il creasca.gandeste-te ca suntem in Postul Mare si va veni ziua in care vei regreta!
  • 21 Ianuarie 2010 10:36
    Raspuns anonim:
    Voi ne inbeuniti cu " este un bebelus o viata bla bla" dar nu va ganditi "cum poate o fata la 14-16" ani sa ii zica mamei sale : mama am facut sex cu x si sunt gravida te rog iarta-ma o sa avem un copil... Sunteti chiar nebuni
    30 Noiembrie 2011 01:45
    dededelyag a răspuns (pentru anonim_4396):
    Imi place cum gandesti.
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 8 Februarie 2010 13:32
    Raspuns anonim:
    Deci. ma poate ajuta cineva? nu de-alta dar sunt intr'o situatie cam ciudata, la inceput de drum si tare mi-e teama sa nu fi comis vreo prostie. una care mi-ar schimba definitiv viatastraight face. deci. daca cineva crede ca ar vrea sa stie si m'ar putea ajuta cu un sfat. tell me plsstraight face
  • 9 Martie 2010 23:29
    Raspuns anonim:
    Mai intii de toate pastilele trebuie sa fie recomandate de ginekolog, in alt kaz nici nu incerka sa le primesti fara stirea lor! Dupa ce te arati ginekologului iti iai pastile insa trebuie sa fii tare ca au urmari nu prea komode! Sukces!
  • 23 Iunie 2010 23:01
    Raspuns anonim:
    Eu am luat timp de 10 zile orgametril si deja am inceput din a 4 zi sa am sangerari vaginale si in a 9a zi mi-a venit ciclu normal.incearca si tu.succes.
  • 31 Iulie 2010 03:08
    Raspuns anonim:
    Avortul la prima sarcina
  • 9 Decembrie 2010 20:31
    Raspuns anonim:
    Acum cand citesc mi se face pielea de gaina. azi am aflat si eu ca sunt insarcinatasad eu mi-l doresc din tot sufletul, dar prietenul meu spune ca e mai bine sa fac avort, ca suntem tineri.mai avem timp, ca nu avem ce sa-i oferim copilului.etc. nu stiu ce sa ma fac.
  • 12 Decembrie 2010 23:39
    Raspuns anonim:
    Aceeasi problema
  • 12 Decembrie 2010 23:39
    Raspuns anonim:
    Aceeasi problema
  • 12 Decembrie 2010 23:48
    Raspuns anonim:
    Acelasi lucru am patit si eu nu imimai vine ciclu de aproape 10 zile nu stiu ce sa fac sunt disperata nu imi amintesc ca pri meu sa fii lasat in mine sunt cu el de aproape 3 ani si nu sa-u intampat astfel de cauzuri nu vreau sa ma gandesc ca as putea fi gravida ma omoara gandu asta nu-mi doresc copil sa nu aud de asa ceva acest dar cum ii spuneti voi miar distruge viata il urasc nu vreau sa aud de el nu vreau sa existe dati-mi un sfat va rog daca a mai simtit candva ataata ura daca cunoaste candva sentimentu asta de fobie pentru bebelusi beax sunt in stare sa iau orice pastila sa imi asum orice risk numa avort nu ca de astea mie teama de cand mama mea a patit ceva ingrozitor de la asa ceva in rest orice sugestie cu pastile injectii ceva este bine venita va rog...
  • 17 Ianuarie 2011 16:34
    Raspuns anonim:
    Care intrerupere de sarcina este mai buna avort sau pastile
  • 20 Ianuarie 2011 10:53
    Raspuns anonim:
    . pe mine ma intereseaza mai multe denumiri de pastile pentru avort in afara de cele la 500 daca sunt si mai eftine
  • 8 Februarie 2011 19:04
    Raspuns anonim:
    Doamne nu ai minte deloc tu care urasti copiii sunt cea mai frumoasa faptura in lumea asta iti aduc fericirea oricat de trist ai fi, si eu sunt insarcinata dar prietenu meu ma pune sa fac avort pentru ca nu avem ce darui copilului eu plang zi si noapte pentru asta pentru ca mil doresc din toata inima dar daca accept sa-l fac si trec peste voia la prietenul meu ma paraseste cred si nu mai am pe nimeni sa ma ajute si nici sa fie un copil de chin nu vreau dar va sfatuiesc pe toate care aveti posibilitatea sa cresteti un copil si are cine va ajuta lasatil sa creasca va rog, un copil e totul pe lume, o spun cu lacrimi in ochii credeti-ma si sunt si pastile pentru a scapa de sarcina dar e mai bine sa mergi la doctor
  • 31 Ianuarie 2013 04:04
    sanatatesiviata a răspuns:
    Nu ai cum odata ce s-a intamplat conceptia copilul trebuie sa se nasca altfel daca se atenteaza la viata copilului orice metoda avortiva este PRUNCUCIDERE.

AVORTUL = PRUNCUCIDERE = CRIMA - www.AdevarulDespreAvort.ro

Asociatiile Pro-Vita iti ofera consiliere si ajutor GRATUIT in criza de sarcina, sarcina nedorita:
    - www.ProVitaBucuresti.ro
    - www.AsociatiaProVita.org

CUM SE FACE AVORTUL! - SOCANT - CEL MAI DUR FILM DESPRE AVORT - AVORTUL CHIRURGICAL, AVORTUL LA CERERE, AVORTUL PRIN CHIURETAJ

Cum se face avortul! Filme documentare despre cum se face avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Ce nu se spune despre avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Multe femei nu stiu cum se face un avort li se spune de catre medicii de specialitate, doctori obstreticieni, ginecologi, asistentele medicale, etc. din spitalele si clinicile de "planificare familiala" unde se face avortul, ca un copil nenascut pana in luna a treia este doar un ghem de celule si nu un copil.

Adevarul este ca acel "ghem de celule" este o fiinta umana, un copil! O fiinta umana inca de la conceptie asa cum confirma si doctorii geneticieni (codul genetic este deja format din momentul conceptiei si nimic nu se mai scoate, nimic nu se mai adauga este un copil care este in dezvoltare care are nevoie doar de hrana de la mama lui pentru dezvoltare, un copil este unic si nerepetabil inca din momentul conceptiei).

Cum de la 8 saptamani embrionul, fatul, copilul nenascut are toate organele deja formate (intre 18-21 de zile din momentul conceptiei inima incepe sa-i bata!) copilul simte durerea in momentul avortului (cum nici geneticienii nu pot confirma daca copilul simte durerea in momentul aparitiei undelor cerebrale, cand se pot masura cu tehnologiile existente, in jurul zilei 40 de la conceptie, sau chiar mai devreme), iar avortul se transforma intr-un macel, intr-o crima brutala asupra unei fiinte umane inocente lipsite de aparare, copilul nenascut.

Pentru...