| anonim_4396 a întrebat:

Cum scapi de o sarcina de o luna fara o face avort?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice intrerupere de sarcina se numeste avort. daca intrebi cum poti scapa de o sarcina fara medic ginecolog, atunci raspunsul este: nu poti. In definitiv o sarcina nu e matreata, e un bebelus viu. Tu esti deja mamica lui si asa vei fi toata viata. Tu alegi daca vei fi mamica unui bebelus viu sau a unui bebelus mort. Daca alegi gestul normal, de a-i da viata, il poti da spre adoptie daca nu-l poti ingriji. Daca alegi sa-l omori, du-te la ginecolog cat mai repede. Impreuna veti stabili care este cea mai buna metoda de intrerupere a sarcinii pentru tine.
Rugamintea mea ar fi sa nu mai recomandati pastile de intrerupt sarcina utilizatorilor. E posibil ca acesti utilizatori sa fie minori si atunci comiteti o infractiune. De asemenea e posibil ca acesti utilizatori sa intre in posesia lor si sa le foloseasca fara avizul medicului. Riscul unei complicatii majore (infectie sau hemoragie) e major. Si daca intarzie sa se duca la medic, pot muri din asa o prostie.

| psiholoaga a răspuns:

Cred ca la noi in tara nu se gasesc astfel de pastile; se numesc Mifepristone. Chiar daca ar exista, nu cred ca le poti lua fara reteta. Si gandeste-te ca daca le iei, nu se elimina tot, mai raman fragmente de placenta sau tesut embrionar si poti dezvolta diverse infectii. Eu zic sa mergi mai bine la un cabinet ginecologic.

| nicky a răspuns:

Sunt ceva pastile dar mai bine du-te la medic, nu-ti recomand pastilele fara sfatul medicului. Oricum riscul de a nu mai putea avea copii apare si de la pastile si de la chiuretaj dar pastilele cred ca sunt mai riscante.

Alte răspunsuri
| mihaela_5361 a răspuns:

Fiind în fază encipientă cel mai bine este să mergi la doctor şi să optezi pentru întreruperea sarcinii. Să şti că nu este o decizie uşoară! Decât să apelezi la alte soluţii mai bine la doctor, nu durează mult şi îţi face anestezie.Pleci după puţin timp după ce a avut loc intervenţia. Sfatul meu este să nu mergi singură.

| littlesunshine a răspuns:

Mifepristone stiu ca a fost interzis in SUA. oricum eu cred ca tot va mai ramane ceva si medicul trebuie sa curete un pic.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci. ma poate ajuta cineva? nu de-alta dar sunt intr'o situatie cam ciudata, la inceput de drum si tare mi-e teama sa nu fi comis vreo prostie. una care mi-ar schimba definitiv viatastraight face. deci. daca cineva crede ca ar vrea sa stie si m'ar putea ajuta cu un sfat. tell me plsstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai intii de toate pastilele trebuie sa fie recomandate de ginekolog, in alt kaz nici nu incerka sa le primesti fara stirea lor! Dupa ce te arati ginekologului iti iai pastile insa trebuie sa fii tare ca au urmari nu prea komode! Sukces!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum cand citesc mi se face pielea de gaina. azi am aflat si eu ca sunt insarcinatasad eu mi-l doresc din tot sufletul, dar prietenul meu spune ca e mai bine sa fac avort, ca suntem tineri.mai avem timp, ca nu avem ce sa-i oferim copilului.etc. nu stiu ce sa ma fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceeasi problema

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceeasi problema

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acelasi lucru am patit si eu nu imimai vine ciclu de aproape 10 zile nu stiu ce sa fac sunt disperata nu imi amintesc ca pri meu sa fii lasat in mine sunt cu el de aproape 3 ani si nu sa-u intampat astfel de cauzuri nu vreau sa ma gandesc ca as putea fi gravida ma omoara gandu asta nu-mi doresc copil sa nu aud de asa ceva acest dar cum ii spuneti voi miar distruge viata il urasc nu vreau sa aud de el nu vreau sa existe dati-mi un sfat va rog daca a mai simtit candva ataata ura daca cunoaste candva sentimentu asta de fobie pentru bebelusi beax sunt in stare sa iau orice pastila sa imi asum orice risk numa avort nu ca de astea mie teama de cand mama mea a patit ceva ingrozitor de la asa ceva in rest orice sugestie cu pastile injectii ceva este bine venita va rog...

Alte răspunsuri