| HoldeaAdina a întrebat:

Cum scapi de viermisori intestinali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te duci la medic sa-ti dea un tratament in functie de ce viermisori ai. Te tratezi tu si toti membri familiei (cei care locuiti in aceeasi casa). In paralel, speli zilnic toaleta cu ACE concentrat, fierbi cearsafurile, prosoapele, chilotii si carpele cu care speli in baie.

7 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

Usturoiul - inamicul viermilor

Va recomandam un tratament cu Fasigin, 50mg/kg corp pentru copil si respectiv de 1 comprimat pentru dvs. si sot. Un comprimat are 500 mg si se ia o singura data, atat pentru dvs. cat si pentru copil, in doza recomandata anterior. Se ia dupa masa.
Tratamentul va fi repetat peste 14 zile in aceleasi doze si la fel, in priza unica dupa masa. Este bine sa va preocupati si de igiena lenjeriei intime care trebuie fiarta.
Reguli de lupta:

Spala-te pe maini

Cu apa si sapun (apa chair daca provine dintr-o sursa nepotabila - folosita cu sapun ca curata totusi mainile)

Inainte de inceperea mesei

Dupa folosirea toaletei

Foloseste igienic grupul sanitar
Nu uita ca manuirea neingrijita a robinetelor, a lantului wc-ului, a clantelor - poate fi cauza infestarii cu paraziti. Oricit de 'civilizat' ai folosit hartia igienica, spalarea mainilor inainte de a-ti atinge lenjeria sau alte obiecte de toaleta este o regula de aur. In plus, pentru ca nu stii cum a procedat cel care a fost inainte la wc, spala cu apa si sapun robinetele si manerul lantului. Aeriseste bine grupul sanitar: mirosul urit este de fapt dovada prezentei in aer a particolelor microscopice de excremente.
Pazeste-ti bucataria!

Nu amesteca in aceeasi sacosa painea neambalata cu cartofii, ceapa si salamul,

Spala bine in jet de apa legumele, fructele, telemeaua, ouale

Taie carnea pe funduri de lemn destinate special - diferite de cele pe care tai legumele.

Protejeaza alimentele, mai ales pe cele care nu se prepara termic

Acopera castronul cu salata, cratita cu mancare - cind oala e acoperita, gunoaiele nu intra.

Cumpara carne numai din locurile sigure - unde se efectueaza controlul veterinar

Nu gusta carnea cruda.
tot despre aici http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=238

| dichi a răspuns:

Cu un ceai naturist. http://www.tratament-naturist.com.ro/Paraziti-Intestinali-Ceai-Naturist. Este 30 de lei parca si este foarte eficient

| marie a răspuns:

Acesti viermisori intestinali, cum ii spui tu, apar in excremente si se misca...nu e nimic grav, acest lucru apare de la dulciuri, cel mai bine e sa te duci la medicul tau de familie sa ii inpartasesti aceste informatii si sigur te va ajuta.am avut si eu, dar nu mai cunosc medicamentul(numele)... poti manca usturoi, arde bacteriile intestinale. dar apoi trebuie sa te speli pe dintitongue...nu e o rusine aceasta problema, trecem aproape toti prin eahappy...ai grija!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un decoct din sanburele de avocado, nu uita lucrurile trebuie si ele oparite incepand cu prosoape, chiloti, cearsafuri, cred ca in farmacii or sa iti dea mai multe detalii, ceilalti membrii ai familiei trebuie sa faca analize si ai grija cu animalele din casa, pisici, caini...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara dulciuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usturoiul e un remediu ff bun

| Corha_Lavinia_1999 a răspuns:

Poi,daca ai peste 6-7 ani poti sa mananci usturoi, viermisorii urasc ustoroiul, sau la copii intre 6 si 3 ani li se recomanda mujdeiul sau la copii micuti,le pui in olita lapte cald dar pui si ustoroi,asfel ei mananca usturoiul si mor(le place laptele, ii linistesc) Copilul cu viermisori cere foarte mult lapte(nu copii il cer, ci viermisori, ii calmeza laptele, asfel incat copilul poate sa ajunga la 1 l de lapte pe zi... sper ca ti-am fost de ajutor :*