| anaela_1467 a întrebat:

Cum se foloseste gazul lampant la par? Se maseaza doar radacina sau tot parul? Cat se lasa sa actioneze inainte de spalare? Sau nu se spala, se lasa sa actioneze pana la urmatoarea baie? Stiu ca din batrani se foloseste gazul pentru indesirea parului, si bunica mea avea parul lung si des.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Il pui pe un tampon si masezi pielea capului dar poti da si pe lungimea firului de par.Nu te sfatuiesc sa stai mai mult de doua ore cu el pentru ca risti sa faci rani daca ai scapat din greseala mai mult pe tampon.Eu insa ti-as recomanda si uleiul de masline cand ai timp.Procedezi la fel ca si cu gazul insa nu exista nici-un risc si parul ramane cu adevarat stralucitor. Iar cu uleiul poti ramane peste noapte in cap fara probleme.
Daca iti pica parul insa, pentru un efect rapid iti recomand revalid fiole.happy

14 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Se maseaza pe lungimea parului...si la radacina, dar ai mare grija cat pui pentru ca iti poate provoca arsuri ale scalpului.lasi sa actioneze intre 30 min si o ora! vezi cat il suporti, pentru ca va incepe sa te usture! dupa care speli bine parul!

| darrio2007 a răspuns:

Freci bine radacina parului dar sa nu apesi tare, cam timp de 2-3 minute apoi te clatesti bine cu sampon.Nu speli efectiv parul.Incearca sa faci asta macar o data la 3 zile inainte sa faci baie. 1luna, 2.

| laptopbun a răspuns:

Stiu pe cineva care avea probleme si a trebuit sa foloseasca gazul. Mi-a spus ca s-a ranit pe scalp din cauza gazului. Intreaba un specialist inainte sa iei o decizie sau cauta pe google si documenteaza-te. E periculos sa te iei dupa parerea altora la asemenea probleme. bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se mai gaseste in comert gaz cum era pe vremuri.
Oricum nu indeseste parul, doar il face mai rezistent si mai lucios.
Daca dai totusi pe par, nu-l lasa mai mult de 10 minute si apoi te speli.In niciun caz nu stai o saptamana cu el in cap.
Pt paduchi ia-ti Pedex de la farmacie sau sampon antiparazitar (asta e mai scump, e de firma, de la Dr.Soleil )

| anaela_1467 explică:

Anonimule tu gandesti inainte sa deschizi gura? Am intrebat pentru indesirea parului caci il am f. rar nu pentru paduchi. Gaz lampant se gaseste la sticle de 1l siilat peste tot, de ce vorbesti daca nu ai habar? doar ca sa te afli in treaba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va contrazic.gazul de maseaza la radacina parului si se aplica ff putin.doar cat se umezeste tamponul de vata si cu acela se maseaza tot scalpul usor.se ramane si peste noapte si nu ustura deloc daca e aplicat cu grija.si atentie.nu se aplica la varfuri [-x e foarte bun gazul. dupa o luna de zile o data pe saptamana sau de 2 ori.se vad rezultate uimitoare. tin sa precizez ca imi cadea foarte tare parul sad acum sunt multumita :*:* pop si spor la tratamentbig grin

caramela
| caramela a răspuns:

Va contrazic.gazul de maseaza la radacina parului si se aplica ff putin.doar cat se umezeste tamponul de vata si cu acela se maseaza tot scalpul usor.se ramane si peste noapte si nu ustura deloc daca e aplicat cu grija.si atentie.nu se aplica la varfuri [-x e foarte bun gazul. dupa o luna de zile o data pe saptamana sau de 2 ori.se vad rezultate uimitoare. tin sa precizez ca imi cadea foarte tare parul sad acum sunt multumita :*:* pop si spor la tratamentbatting eyelashes (testat de fica mea)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna... m-ati cam speriat in legatura cu durata tinerii gazului in par deoarece eu astazi am vorbit cu un dermatolog(si eu vreau sa folosesc gazul pentru cresterea parului) si a spus in felul urmator:"aplici foarte putin pe o portiune de vata.masezi la radacin apoi pe firul de par si se poate tine de regula maxim2zile. dar nu uita:cantitate mica! si dupa 2zile te speli, lasi inca 2-3 zile sa isi revina scalpul si aplici din nou. fara griji!". acesta a fost sfatul medicului si va mai spun ca o prietena de-a mea un an de zile a urmat acest tratament si la fel cate 2zile cu el in cap.si i-a crescut parul pana la solduri, si il avea mai scurt de umeriwinkingasta stiu eu si peste 3 zile o sa aplic acest tratament! o sa revin sa va dau detalii.

| kinderika a răspuns:

Ca sa nu ajungi sa ai probleme cu ranirea scalpului, e bine sa pui gazul intr-un recipient ceva cu pulverizator, si sa pulverizezi de la o distanta nu foarte mare de radacina, apoi masezi usor, e bine sa acoperi parul pentru a mentine caldura. din nefericire o prietena, a trebuit sa isi tunda parul care il avea pana la jumatatea spatelui din cauza unei gume lipite in par. si a invatat o bunica ei ca sa ii creasca repede sanatos, lucios si sa nu ii mai cada parul sa foloseasca gazul. apropximativ 5 luni a folosit gazul de 2 ori pe saptamana cu 4 ore inainte de spala parul. are parul sanatos i s a ingrosat firul nu ii mai cade si are un luciu frumos la el si il are lung, mai lung de cat cum era cand a tr sa il tunda. asa ca foloseste l cu mare incredere, am inceput si eu tratamentul saptamana trecuta am sa iti spun cum evolueaza la mine. bafta multa:* aa si pe timpul tratamentului a renuntat la vopsea big grin

| nicoleee a răspuns:

Faptul ca ai aflat de folosirea gazului este un lucru extraordinar. Desi metoda din batrani, aceasta da rezultate uimitoare de fiecare data. Eu l-am folosit de cateva ori si a avut un efect uimitor asa ca am cautat si am gasit in piata. De fiecare data am tinut gazul peste noapte in par, l-am aplicat in special la radacina si peste am aplicat si ulei de masline. Niciodata nu mi-au aparut iratatii si nu am avut probleme. Chiar in acest moment am masca in par. Daca a doua zi cand te speli folosesti si o masca "imbuteliata" nici mirosul nu va fi foarte persitent, insa ai grija la cosmiticele pentru par din comert sa nu contina parabeni sau Sodium Lauryl Sulfate (SLS) pentru ca iti distrug parul in timp si sunt cancerigene! happy

| nykoleee a răspuns:

Eu lucrez la plafar si stiu niste remedii foarte bune pentru par! exista pe piata o crema de par de la viva natura cu extracte naturatle de petrol! este exceptionala! mirosse intr-adevar dar este buna! eu o combin cu ulei de masline. ulei de ricin si stau cu ea inainte de baie vreo 3 ore(nu este obligatoru sa stai atat, pe ea scrie 45 minute)se poate achizitiona de la oricare plafar si este 7. 10lei cea mica si mai este cantitate mai mare 19.80! gazul intr-adevar este cel mai bun remediu dar ai grija daca la pielea acpului simti k te arde eu te sfatuiesc sa nu iti mai dai pentru ca asta inseamna k ai pielea capului sensibila si e posibil sa-ti faci mai mult rau decat bine! totusi ca tratamentul sa dea rezultate eu te sfatuiesc sa iei un tratament si pe cale orala! sunt niste pastile se numesc vitamines for hair de la natures bounty 65 de tablete pret 48, 50lei! foarter bune dar ca orice tratament pentru a da rezultate trebuie urmat minim 3luni de zile! eu iti urez succes!

| symona1216 a răspuns:

Eu il tin 5 6 ore si nu am nimic...

| anonim1234789 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bunnnaaa, a fost bun gazul la ceva? Ti a crescut parul?

| Roxana_Stefan_1998 a răspuns:

Imoi putina vata în gaz. După începi sa tamponări doar la rădăcini. Stai cu el 3 ore sa acționeze, dar atenție dacă din greșeală a-ți scăpat mai mult pe scalp nu stați mai mult de 1 ora cu el pentru ca exista riscul sa fie arsuri. Deci e un va sfătuiesc sa puneți o cantitate mica și o sa aveți rezultate uimitoare. Va pup