| anonim_4396 a întrebat:

Cum se manifesta dermatita seboreica si cum poate fi tratata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Dermatita seboreica reprezinta descuamarea grasa pe fond eritematos a pielii capului.
Dermatita seboreica este o afectiune cutanata cronica inflamatorie, ce afecteaza zonele bogate in glande sebacee: fata (sprancene, santuri nazale, obraji, scalp) si trunchiul (in dreptul sternului si in pliurile cutanate).

Cauza dermatitei seboreice nu este pe deplin inteleasa, dar este recunoscut faptul ca ciuperca microscopica Pityrosporon ovale este implicata in aparitia acestei dermatoze; la fel si factorii genetici, de mediu si starea generala de sanatate a persoanei.

Radiatiile UVA si UVB inhiba proliferarea ciupercii P. ovale, astfel incat la numerosi pacienti se inregistreaza o ameliorare in timpul verii.

Dermatita seboreica este mai frecventa la barbati decat la femei, probabil deoarece activitatea glandelor sebacee este controlata de hormonii masculini. Dermatita seboreica apare pentru prima data in adolescenta si apare cu intermitente la varsta adulta.

Dermatita seboreica este agravata de modificarile de umiditate, temperatura, de traumatisme (grataj) sau de stresul emotional.

Prevalenta dermatitei seboreice este de 3 -5% din populatie, mai grava la barbati. Matreata, cea mai usoara forma de dermatita seboreica este cea mai frecventa, fiind prezenta la 15 -20% din populatie.

Debutul este de obicei la pubertate, iar varful incidentei se inregistreaza la 40 ani. Dermatita seboreica apare si la sugari, sub forma "crustelor de lapte" si la varstnici.
Semne si simptome

Dermatita seboreica se intalneste la 3 – 5% din populatie si se prezinta sub forma unor placi rosii, acoperite de scuame grase, mai mult sau mai putin pruriginoase.

Aceasta dermatoza este limitata la zonele fetei si trunchiului in care glandele sebacee sunt numeroase si foarte active. Distributia este simetrica, iar regiunile afectate sunt cele acoperite cu par – scalpul, sprancenele, barbia, dar si fruntea, santurile nazolabiale si conductul auditiv extern.
Pe trunchi, scuamele apar in special in dreptul sternului si in pliurile cutanate – zonele axilare, submamare, ombilicale si anogenitale.

Dermatita seboreica ce se manifesta in perioada neonatala, dispare in primele 6 -12 luni de viata, indicand faptul ca este un raspuns la stimularea hormonala materna.

Una dintre caracteristicile dermatitei seboreice este matreata, caracterizata prin descuamarea pielii scalpului, insotita uneori de prurit (mancarimi). Numerosi pacienti cred ca aparitia acestor scuame fine, albe se datoreaza uscarii pielii si utilizeaza mai rar samponul, ceea ce favorizeaza acumularea scuamelor. Inflamatia care urmeaza agraveaza simptomele.

Cazurile mai grave de dermatita seboreica se caracterizeaza prin prezenta unor scuame grase pe fondul unor placi eritematoase. Pacientii acuza prurit si senzatii de arsura in regiunile fetei afectate de dermatita seboreica. Netratate, scuamele se pot ingrosa, devenind galbene si grase. Uneori, apare o suprainfectie bacteriana.

Etiologia dermatitei seboreice ramane necunoscuta, desi numerosi factori (genetici, hormonali, de mediu, etc) sunt implicati.

Pityrosporum ovale (o specie de ciuperca) a fost implicata in aparitia acestei boli. Se crede ca dermatita seboreica ar fi rezultatul unui raspuns inflamator fata de aceasta ciuperca, dar acest lucru nu a fost demonstrat.

P. ovale este prezenta la toate persoanele, dar cauzele care determina aparitia dermatitei seboreice doar la unele persoane nu sunt cunoscute. Nivelul de colonizare al pielii afectate cu acest organism este mai scazut decat cel al pielii sanatoase. Totusi, faptul ca dermatita seboreica raspunde la medicatia antifungica sugereaza ca ciuperca este implicata in aceasta afectiune cutanata.
Factorii genetici si mediu, precum si afectiunile comorbide cresc riscurile de aparitie a dermatitei seboreice.

Desi dermatita seboreica afecteaza doar 3% din populatia generala, incidenta la persoanele cu HIV este de 85%. Persoanele cu tulburari ale sistemului nervos central (boala Parkinson, paralizii ale nervilor cranieni, etc.) par a fi predispuse la aparitia dermatitei seboreice sau sunt refractare la tratament.
Tratament

Igiena pielii joaca un rol esential in controlarea dermatitei seboreice. Spalarea frecventa cu sapun este indicata, deoarece indeparteaza grasimile din regiunile afectate. Expunerea la radiatiile ultraviolete ale soarelui este de asemenea benefica, desi trebuie evitate arsurile solare.
Preparatele farmaceutice utilizate in tratamentul dermatitei seboreice includ agentii antifungici (sulfura de seleniu, zinc pirition, derivati de azol, terbinafina topica) ce reduc colonizarea cu ciuperca P. ovale si agentii antiinflamatori (steroizi topici).
In cazurile grave, agentii keratolitici (acidul salicilic sau produsele ce contin gudron) pot fi utilizati pentru indepartarea crustelor dense, in asociere cu aplicarea unor steroizi topici. Alte solutii pentru indepartarea crustelor constau in aplicarea unor uleiuri (de masline, etc.) pentru dizolvarea crustelor in timpul noptii, urmata de utilizarea unui sampon ce contine gudron.
In cazurile refractare la tratament, solutia consta in administrarea unor agenti ce suprima activitatea glandelor sebacee (isotretinoin).

Tratamentul scalpului
Numeroase cazuri de dermatita seboreica pot fi tratate eficient prin utilizarea zilnica sau o data la 2 zile a unui sampon antimatreata ce contine 2, 5% sulfura de seleniu sau 1 -2% zinc pirition. Se poate utiliza si un sampon ce contine ketoconazol. Samponul trebuie aplicat pe scalp si lasat sa actioneze 5 -10 minute inainte de spalare. Dupa ce afectiunea este controlata, frecventa utilizarii sampoanelor medicale poate fi redusa la 2 ori pe saptamana sau in caz de necesitate. Solutia 1% de terbinafina este de asemenea eficienta in tratamentul dermatitei seboreice ce afecteaza scalpul.
Daca scalpul este acoperit cu scuame dense, acestea pot fi indepartate prin aplicarea unui ulei cald pe scalp si spalarea dupa cateva ore cu un sampon ce contine gudron. O alternativa este aplicarea pe durata noptii a unui produs keratolitic ce contine gudron, apoi acoperirea scalpului cu o folie de plastic, urmata de samponare dimineata.
In cazul unei inflamatii, tratamentul consta in aplicarea de fluocinolon acetonid pe intreg scalpul, umezit in prealabil, acoperit pe timpul noptii cu o folie de plastic, apoi samponat dimineata. Tratamentul poate fi repetat in fiecare seara pana la disparitia inflamatiei, apoi efectuat de 1 -3 ori pe saptamana sau in caz de necesitate. Solutiile, lotiunile sau unguentele cu corticosteroizi pot fi utilizate de 2 ori pe zi, timp de 1-3 saptamani in locul aplicarii de fluocinolon acetonid. Tratamentul poate fi intrerupt odata cu disparitia pruritului si a eritemului. In continuare, se utilizeaza sampoanele antimatreata. Pacientii trebuie sfatuiti sa uilizeze cu moderatie steroizii topici puternici, deoarece excesul poate duce la atrofia pielii si telangiectazie.

Tratamentul fetei
Portiunile afectate ale fetei pot fi spala-te frecvent cu sampoane eficiente impotriva dermatitei seboreice. Crema de ketoconazol 2% poate fi aplicata 1 -2 ori pe zi pe zonele afectate. Deseori, crema de hidrocortizon 1% poate fi adaugata pentru a opri eritemul si pruritul.

Tratamentul pielii corpului
Dermatita seboreica ce afecteaza trunchiul poate fi tratata prin spalarea frecventa cu sapunuri ce contin zinc sau cu sampoane ce contin gudron. In plus, ketoconazol crema 2% si/sau cremele, lotiunile sau solutiile de corticosteroizi aplicate 1 – 2 ori pe zi se dovedesc a fi eficiente. Peroxidul de benzoil este de asemenea eficient in controlarea dermatitei seboreice a trunchiului. Acesti agenti pot usca in mod excesiv pielea, astfel incat pacientii pot aplica o lotiune hidratanta dupa tratament.

Tratamentul in cazurile severe

Pacientii cu dermatita seboreica severa ce nu raspunde la tratamentele topice obisnuite pot fi candidati pentru terapia cu isotretinoin.
Isotretinoin poate antrena o reducere cu 90% in dimensiunile glandelor sebacee, ce corespunde unei reduceri in producerea de sebum. Isotretinoin poseda si proprietati antiinflamatoare.
Tratamentul cu doze zilnice de isotretinoin poate avea drept rezultat o ameliorare a dermatitei seboreice severe dupa patru saptamani. Apoi, se instituie un tratament de mentinere cu doze mai mici pe parcursul mai multor ani.
Tratamentul cu isotretinoin este indicat unui numar mic de pacienti, din cauza efectelor adverse pe care le prezinta. Isotretinoin este un agent teratogen (poate produce malformatii fatului), iar printre efectele sale secundare se numara: hiperlipidemie, neutropenie (scaderea numarului de globule albe), anemie si hepatita; cheilita, xeroza, conjunctivita si uretrita. Utilizarea pe termen lung a fost asociata cu dezvoltarea hiperostozei scheletale idiopatice difuze (HSID).
Detalii pe ROmedic- ghid medical online-

63 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Dermatita seboreică este o boală cronică pe care medicii specialişti o încadrează în grupul dermatozelor, apărând pe un teren familial predispozant, sub influenţa anumitor factori care ţin de propria noastră stare de sănătate - cum ar fi cei endogeni şi cei exogeni. Se poate clasifica în funcţie de vârsta la care apare, putând surveni atât la adulţi, cât şi la sugari. Dermatita seboreică din jurul capului (scalpului) poartă numele de pitiriazis - mătreaţa. Dermatitele pot apărea la nivelul feţei, la nivelul trunchiului, în zona presternală şi zona interscapulovertebrală, dar poate apărea şi la nivelul pliurilor. Se localizează pe arii bogate în glande sebacee, în funcţie de aceste zone topografice având anumite aspecte clinice. Simptomele cele mai des întâlnite ale dermatitei seboreice sunt: seboreea intensă, pete roz, roşietice, acoperite de scuame fine. Cauzele dermatitei sunt: seboreea, anumite tipuri de bacterii plasate pe piele, tare asociate organismului cum ar fi: boala Parkinson, afecţiuni digestive diverse, HIV.
Tratamentele sunt de obicei locale, însă în cazurile acute se prescriu şi tratamente medicamentoase orale cu derivaţi antimicotici (ex. Fluconazolum, ketoconazolum), ce oferă o protecţie mai mare împotriva recidivei. Şampoanele, cremele sunt recomandate o dată ce este evaluată starea pacientului şi se face un examen alergologic, dar de cele mai multe ori este recomandat un consult din partea unui specialist din domeniul endocrinologic. Acestea sunt utile pentru reducerea secreţiei de sebum. Tratamentul dermatitei seboreice se continuă toată viaţa, dar procesul nu este continuu pentru că există perioade mari de remisiune. În tratamentul dermatitei seboreice se ţine mereu cont de aspectul clinic şi de cauzele precipitante – infecţiile la nivelul capului, afecţiunile interne care trebuie controlate etc.
Complicaţiile posibile într-o dermatită seboreică includ: stres din cauza disconfortului social şi apariţia unei infecţii bacteriane secundare în zonele afectate. În timpul puseului, simptomele pot fi controlate cu tratament. Este nevoie de un consult al unui medic specialist atunci când apar simptome deranjante de dermatita seboreică sau atunci când leziunile de dermatită seboreică au o secreţie gălbuie sub cruste sau scurgeri de puroi, ceea ce sugerează o suprainfecţie. Cea mai frecventă greşeală pe care o fac pacienţii în încercarea de a trata singuri puseele de dermatită constă în apelarea la un farmacist care îi recomandă adesea dermatocorticoizi, substanţe ce se folosesc numai în cazuri grave şi pe perioade scurte de timp. O formă de dermatită seboreică este cea severă manifestată prin: ten foarte gras, insensibil la creme, scalp care se descuamează, edem, apariţia de vezicule, eroziuni etc.

| leluc a răspuns:

Dermatita seboreica se intalneste la 3 – 5% din populatie si se prezinta sub forma unor placi rosii, acoperite de scuame grase, mai mult sau mai putin pruriginoase.

Aceasta dermatoza este limitata la zonele fetei si trunchiului in care glandele sebacee sunt numeroase si foarte active. Distributia este simetrica, iar regiunile afectate sunt cele acoperite cu par – scalpul, sprancenele, barbia, dar si fruntea, santurile nazolabiale si conductul auditiv extern.
Pe trunchi, scuamele apar in special in dreptul sternului si in pliurile cutanate – zonele axilare, submamare, ombilicale si anogenitale.

Dermatita seboreica ce se manifesta in perioada neonatala, dispare in primele 6 -12 luni de viata, indicand faptul ca este un raspuns la stimularea hormonala materna.

Una dintre caracteristicile dermatitei seboreice este matreata, caracterizata prin descuamarea pielii scalpului, insotita uneori de prurit (mancarimi). Numerosi pacienti cred ca aparitia acestor scuame fine, albe se datoreaza uscarii pielii si utilizeaza mai rar samponul, ceea ce favorizeaza acumularea scuamelor. Inflamatia care urmeaza agraveaza simptomele.

Cazurile mai grave de dermatita seboreica se caracterizeaza prin prezenta unor scuame grase pe fondul unor placi eritematoase. Pacientii acuza prurit si senzatii de arsura in regiunile fetei afectate de dermatita seboreica. Netratate, scuamele se pot ingrosa, devenind galbene si grase. Uneori, apare o suprainfectie bacteriana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuame la nivelul scalpului, aripile nasului, srancenelor, fruntii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hidrocortizonul 1% nu trateaza dermatita seboreica ci mai drgraba provoaca dependenta folosit pe termen mai lung. In timpul tratamentului cu locoid crema(hidrocortizon 1%)m-am ales cu subtierea pielii in zonele afectate, cuperoze si daca nu incetam sa o folosesc urma sa-mi apara vergeturi si vanatai. Dupa aceasta experienta medicul dermatolog mi-a prescris Kelual crema pe care am folosit-o timp de 1 luna dimineata si seara dupa o toaleta a fetei doar cu apa plata am scapat de aceasta dermatita seboreica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Neata tuturor.dermatita soboreica la nivelul scalpului o tin la distanta cu dercos verde de la vichy...nimic altceva nu a mers la mine, insa cea de fata inca imi creeaza probleme.kelual nu a functionat.pentru moment dau cu nizoral crema iar in perioadele de vara cand mi-au aparut pungute mici de puroi le-am rezolvat cu zineryt bicomponent.stima tuturou

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dermatita sebaroica tratament. spovedanie si multe rugăciuni. Ruboril este foarte bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am inebunit, acum mi-a aparut si pe fata crying((((

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sampon ketonard excelent

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Detin o crema pentru scuamele de pe cap daca sunt rosii si mancarimi frecvente urmate de un puruit daca santeti interesati id-ul de mesenger este capacapa38.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! In urma cu aproximativ 3 saptamani am deschis un subiect asemanator pe alt site. Imi aparusera pe fata niste pete rosiatice, insotite de bubite cu puroi, langa nas, si pe barbie. Am fost disperata, pentru ca orice as fi facut nu treceau. De la Baneocin m-am iritat mai rau. Am fost la un consult dermatologic, si doamna doctor mi-a prescris un tratament prin care se presupunea ca o sa scap de aceste pete, insa iritatia s-a agravat. Tratamentul consta in Prednison, Esentin, Xyzal, Ranitidina, si crema Metrocreme. Dupa aproximativ o saptamana, in care petele se extinsesera pana in zona de sub ochi, am mers la o farmacie unde am cerut sfatul unei farmaciste. Intamplarea a facut ca fata de acolo sa se fi confruntat cu aceeasi problema, incercase multe "solutii-minune" dar fara rezultat. Mi-a propus sa incerc" tratamentul" cu care a scapat si ea. Acesta consta in tinutul unor comprese ( cat mai mult posibil ) cu apa fiarta si racita.Atat! Fara creme, fara nimic. Dupa o saptamana a dat roade. Abia dupa aceea, am folosit timp de 3-4 zile Locoid pentru ca zona afectata se uscase.In momentul de fata mai am cateva pete mici, dar nu sunt sesizabile, mancarimile au trecut.Atentie si la ce mancati.Am tinut o cura de detoxifiere, cu Suc-gel de Aloe in acest timp. Din cate am observat, pielea se irita in contact cu apa de la robinet, asa ca evitati sa va spalati cu aceasta. Va doresc multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut tuturor. sunt in Madrid de 3 ani, am fost la medic si ghiciti: dermatita seboreica. La inceput am avut in cap, apoi s-a extins in urechi, pe fata, pe sprancene. Am cumparat un sampon ketoconazol si o crem pentru urechi si fata. Vreau sa va spun ca efectele apar imediat, la cateva zile de folosinta, mi-au disparut in intregime, atat de pe fata, cat si din cap. Pot sa va ajut, daca vreti, sa va trimit samponul si crema, cine este disperat si nu gaseste nici o solutie. Daca nu aveti incredere, pot posta aici zilele care vin (acu sunt la servici, muncesc de noapte si nu am cum)numele cremei si al samponului. Sunt f ieftine, pana in 5 euro amandoua. O fac gratis, pentru ca am suferit si eu. vreo 7 anisori din pacate. Cine doreste, sa imi scrie pe bogdannn182006@yahoo.com SANATATE

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am dermatita seboreica si nu scap de ea.am fost si la dermatolog si mi a dat pimafucin dar degeaba, trece iar apare si tot asa.la mine este zona fetei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primii doi medici care m-au consultat au zis ca am psoriazis.Al treilea, o doctorita faina, de treaba mi-a pus diagnosticul dermatita seboreica si mi-a recomandat locoidMerge cat de cat pe durate scurte.Ma gandesc vara asta sa ma rad in cap si sa imi expun scalpul la soare cate putin.De cate ori fac sport si transpir cu sapca in cap, scalpul se irita.Sanatate tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut

Am fost diagnosticata cu dermatita seboreica la nivelul scalpului in luna mai.In prezent urmez un tratament cu solutie Diprosalic si o alternez cu crema seborheane, dupa aplicarea acestora folosesc samponul seborheane la recomandarea medicului dermatolog( de asemenea mi-a recomandat sa schimb anticonceptionalele cu diane 35 care regleaza sebumul). Nu mai am scuame, nu mai am pelicula de grasime nici nu mai am mancarimi. Pielea capului este curata.Numai dermatologul poate sa va spuna exact ce se poate folosi.Am folosit nizoral si nu a avut nici un efect.
Sper sa va fie de folos raspunsul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Folositi sapunuri cu sulf!
Exista vreo 4-5 feluri de la HARROGATE ( gasiti in farmacii aprox. 9 lei calup si ajunge vreo 2 luni).
Il prefer pe cel galben, e mai placut la miros.
Pe cap nu mai am descuamari de cateva luni bune, pe fata mai apare daca nu ma spal zilnic. Seara inainte de culcare ma spal pe fata - trebuie sa faci spuma si lasi vreo 1-2 minute dupa care clatesti cu apa.
Cand fac baie(dus), ma spal si pe cap cu sapunul.
Mai foloseam crema TRAVOCORT pentru fata.
Acum am lasat crema, pentru ca sapunul este de ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei cu problema asta a trebui sa facem un site sau forum cu problema asta.Vad ca suntem multi care vor sa ma contacteze las un id"bogdanzds".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! de mai bine de 3 ani ma confrunt cu dermatita seboreica! La inceput era o forma usoara dar mai apoi s-a agravat. Am fost la dermatolog si mi-a prescris sampon Kelual o data pe zi si crema de fata ivadermaseb. Da rezultate excelente, tine dermatita sub control dar din pacate trebuie sa utilizez crema zilnic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca si majoritatea de aici. Primele semne la mine au aparut acum 2 ani. Aveam zona fetei afectata, in jurul nasului, pana ce s-a extins pana la barbie. Am fost la dermatolog, dar mi s-a spus ca am dermatita de contact. Am primit regim alimentar, dar si crema Travocort. Folosind aceasta crema, situatia s-a agravat. De accea am consultat alt medic, care mi-a spus acelasi lucru, dar mi-a dat tratament diferit. Crema de la Ivadermaseb a facut ca in zona afectata sa se transforme carne vie. Pe langa mancarimi si usturimi, mai curgea si sange, iar pielea cadea efectiv. Doua saptamani nu am mai iesit din casa, nici macar nu puteam sa ma uit in oglinda. Mergand la al treilea medic, acesta mi-a spus ca am dermatita seboreica si m-a sfatuit sa nu mai folosesc niciun fel de crema. Intr-adevar, dupa o saptamana nu se mai vedea aproape nimic, pana ce zona s-a vindecat. Acum problema revine...pete rosii in jurul nasului. Este foarte inconfortabil, mai ales stiind ca este o problema care persista multi ani. Chiar astazi am fost la dermatolog, care mi-a prescris o crema de la Bioderma. Inca nu am incercat-o, poate de frica, caci doctorul mi-a spus ca imi poate agrava situatia. Chiar nu stiu ce sa fac si ma rog sa scap odata pentru totdeauna de problema aceasta, dar nu stiu daca este posibil...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut

Acum 3 ani am fost diagnosticat si eu cu dermatita seboreica. In afara de matreata si cojile de la nivelul scalpului, pe care am incercat sa le tratez cu mai multe sapoane de la Ducray sau Bioderma, am si zona fetei afectata, in jurul nasului, unde am zone de roseata insotite de descuamare. Ideea este ca imi apar periodic...chiar cu pauze destul de mari. Spre exemplu acum mi-au reaparut, iar ultima data cand le-am avut a fost acum mai bine de un an. Initial am folosit Nizoral crema, la sigestia dermatolugului care m-a diagnosticat, insa efectul a fost o inrautatire a simptomelor. Dimineata m-am trezit cu zona din jurul nasului de doua ori mai iritata. De data aceasta am zis sa incerc altceva si am ales Kelual DS de la Ducray. Efectul a fost acelasi si anume dupa aplicare seara, m-am trezit dimineata cu zonele respective mult mai iritate si cu descuamari sad
Poate cineva sa-mi spuna ce altceva as putea sa folosesc? Am auzit niste sugestii legate de creme cu hidrocortizon sau creme pe baza de antibiotic cum ar fi zineryt?
Please help!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sal
Incercati si crema Nidoflor. e ieftina. la mine merge cat de cat
pe cap samponul cel mai bun est selsun blue. chiar va sfatuiesc sa-l incercati. la mine a functionat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zynerit, e pentru cosuri nu cred ca functioneaza la dermatita asta. Exista creme speciale pentru asa ceva...care sunt foarte scumpe inca nu au aparut la noi.Sampoane au aparut destule CLear for man, Nivea for man anti-matreata 100% curata scuamele la nivelul scalpului. Pentru fata ceva natural trebuie ca sa tina dermatita sub control. Daca mai aveti ceva de obiectat, spuneti fara teama, este o problema cam grava pentru multi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna tuturor,

La mine dermatita seboreica s-a manifestat prima data acum 6-7 ani, la nivelul scalpului, pe cand habar nu aveam ce boala este. S-a declansat pe fond nervos, asa ca stilul de viata si stresul joaca un rol foarte important.
Dermatologul mi-a recomandat Mediket Plus, samponare de 2 ori pe saptamana, iar efectele s-au vazut cam din primele 2 saptamani. La mine scuamele erau mari, si se formau la fiecare stres mai serios. Acum le tin sub control!
Pentru fata va recomand Nidoflor. Este ieftin si bun!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut. Si eu am probleme din cauza dermatitei seboreice. Am incercat masti cu argila combinata cu suc de fructe si legume, iaurt sau ulei de masline. Evitati sa puneti insa lamaie pentru ca usuca tenul si il irita. Chiar a dat rezultate dupa primele 2 utilizari. Folosesc aproape zilnic masca cu argila, e f buna.Curata tenul de acele reziduuri nesuferite si calmeaza iritatiile. Crema de la Vichy e iarasi ff buna. Tine sub control nivelul sebummului. O sa incerc si sapunul cu sulf. Sper sa ma ajute cu matreata pentru ca momentan nu a dat rezultate niciun samponsad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu foloseam shampon cu ketoconazol, ketokonazol krema si spirt, apoi ma dadeam cu crema contra la arsuri, regenera pielea rapid si era efect dupa 3 zile da am citit aici despre inalbitor si am dat cu putin ''vanish'', parca-i radiera...mersi de sfat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inalbitorul de rufe (de ala ACE de gasesti pe la 4 lei) te scapa complet de problema asta (cel putin eu asa am scapat, numai fac deloc coji in cap, numai am iritatie, numai am nimic). Pot sa ma spal cu orice sampon acum, ca nu mai recidiveaza. Nu e o gluma.
PS: vedeti ce concentratie puneti ca poate ramaneti fara par.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc elocom. daca nu a-ti incercat, merita sa vedeti daca are vreun efect.la mine doar pe scalp mi se face dar e foarte enervant! mi se facea o scoarta foarte naspa. zici ca eram tot ros de paduchi.nasol de tot...chestia e urmoatoarea.sa te speli foarte des cu sampon antimatreata(cel mai bun e Clear-parerea unui consumator de elita al acestei game de produse). dar cateodata nu e de ajuns.asa ca incercati si cu elocom.si daca nu merge nici asa.incercati sa combinati impreuna cu clear un sampon cu petrolwinking asa tratament cam o luna scapati de tot.garantez eu astawinking pentru scalp dar pentru alte zone nu am avut probleme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E gluma cu inalbitorul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! daca am dermatita seboreica imi pot tatua sprancenele?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat inalbitor trebuie pus si la ce cantitate de apa? Specificati, va rog si inalbitorul folosit. Multumesc anticipat. Multa sanatate tuturor!