| anonim_4396 a întrebat:

Cum se manifesta diabetul la inceput, atat cel insulinodependent cat si cel zaharat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Scadere ponderala fara inapetenta, cresterea cantitati de urina pe 24 de ore, sete permanenta.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Diabetul zaharat este o boală caracterizată de creșterea glucozei din sânge. Diabetul se produce când pancreasul nu poate produce suficientă insulina sau când insulina produsă nu poate acționa corespunzător. Cele trei mecanisme principale de producere ale aceste boli sunt:

- incapacitatea de a produce insulină
- producerea unei cantități insuficiente de insulină
- incapacitatea de a folosi insulină

Insulina este un hormon produs de pancreas, o glandă cu localizare lângă stomac. Insulina permite glucozei să intre în celule, unde este transformată în energia necesară organismului. Glucoza este o formă de zahăr produsă de organism prin digestia alimentelor și reprezintă combustibilul major al corpului. Când insulina nu este disponibilă, glucoza din sânge crește și nu poate fi folosită de organism ca sursă de energie.
Sunt trei forme majore de diabet primar (pentru care nu exista o boală asociată care să determine dezvoltarea diabetului):
• Diabet imun de tip insulino-dependent (numit și DZID tip 1)
• Diabet imun de tip non-insulino dependent -numit și DZNID tip1 (stadiu intermediar al DZID tip 1 în care există o capacitate redusă de producere a insulinei care previne coma cetoacidozică dar care nu poate menține glicemia sanguina la un nivel normal)
• Diabet non-imun de tip non-insulino dependent (numit și DZNID tip 2).
De asemenea există și forme secundare de diabet (există condiții patologice care favorizează sau determină apariția dibetului):
• Boala pancreatică;
• Tulburări hormonale;
• Indus de medicamente și substanțe chimice;
• Anomalii ale receptorilor insulinei;
• Sindroame genetice;
• Alte cauze.
Mecanismul prin care se moștenește diabetul zaharat insulino dependent nu este deslușit iar predispoziția pare a fi mai mult o cauză permisivă decât una cauzală.
Exista factori care cresc probabiltatea apariție diabetului la descendenți și dintre ei se pot menționa :
• apariția diabetului înainte de vârsta de 10 ani;
• prezența bolii non-insulino dependente la un părinte crește riscul dezvoltării diabetului insulino-dependent la urmași;
• pentru diabetul prin mecanism autoimun riscul este mai mare dacă tata are diabet decât dacă mama are boala.
Este de menționat faptul că studiile pentru depistarea mescanismelor de transmitere ereditară sunt încurajatoare pentru părinții diabetici care doresc să aibă copii.
Pentru diabetul non-insulino-dependent agregarea familială este mai frecventă iar factorul patogenic implicat este obezitatea.
Ce factori mai pot influenta apariția diabetului?
S-a sugerat implicarea virusurilor în apariția diabetului zaharat iar cele mai frecvent nominalizate sunt episoadele de: oreion, hepatită, mononocleoza infecțioasă, rubeola congenitală și infecții cu virusul coxsackie. Deși teoria virală este atrăgătoare trebuie menționat faptul că dovada serologică a infecției virale recente la diabetici este neconcludentă.
Asocierea cu alte endocrinopatii autoimune: insuficiență suprarenală, tiroidita Hashimoto.
Sănătate.
Pa, pa.