Întrebare recomandată | Sarai a întrebat:

Cum se poate scapa de depresie? ( in afara de medicamente )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

O intrebare atat de scurta si totusi o problema atat de bine punctata. Da exista mai multe variante prin care poti scapa de depresie fara sa utilizezi medicamentele.
Multi mari medici si profesori, doctori au recunoscut ca la baza bolilor stau anumite traume psihice vechi. Normal ca nu trebuie sa luam totul de bun, se pot aduce argumente si pro si contra, dar eu tind sa cred ca intr-o oarecare masura acest lucru este adevarat. Si ce pornire mai rea decat depresia? In primul rand trebuie sa inveti, singur, dupa propriile puteri sa te regasesti in ceva. Pentru ca fiecare persoana este unica, nu exista tips and tricks pentru asa ceva. Fiecare are stilul lui propriu de a se regasi. Si ce inseamna sa te regasesti? Dupa parerea mea sa te regasesti inseamna sa ajungi in etapa in care observi ce anume iti face bine si ce anume iti face rau iar cand ai ajuns in etapa asta singur si de la sine, inexplicabil, o sa iti dai seama ce trebuie sa faci in continuare, o sa poti sa alegi drumul pe care vrei sa-l urmezi si o sa-ti pui in minte pasii.
Poate ti se pare greu ce iti spun, poate nu ai in momentul acesta rabdarea necesara, dar si in acest caz exista ajutor. Ajutorul vine de la un psiholog. Mai multe sedinte in aceasta privinta te vor ajuta sa ajungi mai usor in etapa de care iti vorbeam. Tot ce trebuie sa faci este sa pleci cu dreptul, sa nu iti impui conditia aceea gresita: nu sunt bolnav, nu am nevoie de psiholog. Vad multi oameni care din start pleaca cu gandirea asta, dar asa cum nu ai retineri sa intrebi pe cineva cand nu cunosti un drum, sau sa folosesti GPS-ul sau harta pentru a vedea traseul corect, la fel nu trebuie sa ai retineri cand este vorba de psiholog, pentru ca rolul lui este sa te ghideze, sa te indrume.
Poti sa ajungi sa te regasesti prin foarte multe lucruri si aici o sa fac trecerea spre pasiuni. Gandeste-te la momentul cand erai mic. Ce iti placea sa faci? Ce iti doreai tu sa faci iar parintii nu te lasau? Ce visai sa faci la momentul respectiv si nu puteai? Asta poate fi un raspuns, poti sa te regasesti psihic vorbind prin intermediul unui sport sau prin intermediul unei activitati. Foarte, foarte multe metode, de a te relaxa, de a te detensiona si in acest mod ajungi in etapa dorita. Altii sunt atrasi de sporturi, altii sunt atrasi de anumite activitati, iar unii se regasesc in credinta. Eu am reusit acest lucru prin intermediul a doua activitati: pescuitul si calatoria. Cand vorbim de pescuit e clar la ce ma refer, insa cand vorbim de calatorit, lucrurile stau iarasi diferit in functie de persoana. Eu cel mai mult ma bucur de momentele in care am ocazia sa vad locuri noi conducand. Imi place sa conduc si mai ales imi place sa imi creez singur o atmosfera combinand timpul in care conduc, locurile si muzica. De asemenea pot sa generalizez si sa spun ca imi place sa descopar lucruri si locuri noi, sa experimentez. Asta asa ca o paranteza, iar acum ca un sfat pentru tine, te asigur ca daca duci la capat etapele astea, si ajungi in punctul potrivit, o sa scapi de depresie prin propriile puteri, o sa iti alegi singur drumul in continuare, pentru ca daca ai experimentat depresia si mai ales o anumita forma a ei vei sti de ce sa te feresti. Nu uita de psiholog, si mult succes!

49 răspunsuri:
| danboss14 a răspuns:

Cel mai mult tear ajuta un animal de companie (o pisica, un catel etc) si eu am fost in depresie si pe mine m-a ajutat foarte mult.
Sati mai dau un sfat daca vrei sa aplici sfatul meu incearca ca vorbesti si sa interactionez cu respectivul animal

| SweetWitch a răspuns:

Nu stiu, adica te poti descarca in ceva, sa scrii un jurnal, sa citesti, poate nu ai auzit de Wattpad, este site-ul in care multi scriu povesti si unele sunt chiar extraordinare, unele chiar se pot asemana cu ceea ce simti tu, nu vorbesc ca primesti sfaturi si asa mai departe, dar e un mod bun de a-ti petrece timpul liber si daca ai inspiratie poate... te apucii si tu! Dar e bine sa vorbesti cu cei din jur si sa nu te izolezi total! Sper ca te-am ajutat!

| va1silenick a răspuns:

Parerea mea este ca muzica preferata te poate scapa de depresie.la mine meargabig grin

| Arrrgh a răspuns:

Cauta cauza depresiei. Am fost intr o stare destul de grava acu' un an. A fost ceva mai bine cand am avut primul prieten. dar ai mei nu or fost de acord cu el. Am inceput sa caut informatii pe net. Am gasit cateva legate de parinti toxici si se pare ca ei sunt cauza depresiei mele. Din cauza faptului ca se comportau intr un anume fel cu mine, am ajuns sa ma urasc, sa cred ca fac umbra degeaba pamantului si probabil..de nu eram asa fricoasa..probabil nu mai traiam acum. daca stii engleza si crezi ca asta ar putea fi o cauza, cauta toxic parents susan forward. Am gasit cateva fragmente si in romana, dar nu era tot.

| FrozenKing a răspuns:

De ce nu vrei sa iei medicamente? Singura e cam imposibil sa scapi.

| pxqGrAziApxq a răspuns:

Eu cred că dacă încerci să vorbești cu cineva despre asta, să fii optimist și sociabil, te vei simți mai bine

| Anonimus199819981998 a răspuns:

Incearca sa te gandesti la ceva ce te face mereu fericit. Nu are rost sa dai banii pe psihologi sau pe doctori, acestia te imbolnavesc si mai rau decat esti. Fa sport si incearca sa nu te gandesti la clipele rele ci la cele bune. happy

| nsrahmd a răspuns:

Cu diferite activitati( ex sportive, pasiuni) trebuie ocupat cat mai mult timpul liber.

| Veverita219 a răspuns:

Sarai,depinde de tipul depresiei, dar daca vorbim in general o depresie se trateaza din punctul meu de vedere prin urmatorii pasi: 1.stabilirea cauzei depresiei ( ce m-a adus in starea asta, care este motivul real pentru care eu sufar in acest moment?)
2.dorinta de a trece peste problema mea, este foarte important sa vrei acest lucru
3.in acest pas trebuie sa intelegi ca trebuie sa actionezi. Daca in sufletul tau exista dorinta reala sa te eliberezi de problema ta inseama ca esti suficient de motivata sa treci la actiune. Actiunea presupune o serie de pasi pe care TU sa-i intocmesti pentru a scapa ce te apasa. Ce ai de gand sa faci? Vrei sa demonstrezi ca esti mai puternica? O sa iti dau cateva exemple pe care poti sa aplici in acest mare pas ACTIUNEA : din acest moment ma voi iubi asa cum sunt si voi face tot ce e mai bun pentru mine,imi voi stabili prioritatile si voi elimina orice lucru negativ care ma tine pe loc sa-mi ating telul,voi face mai mult sport, ma voi gandi zilnic la visul meu cum el va deveni realitate iar eu voi fi fericita, voi crede in visul meu indiferent de ce cred altii, cred in mine, in valorile mele si VOI DEMONSTRA ASTA.
4. ultimul pas pe care il consider esential este mentinerea actiunii, trebuie sa constientizezi ca ai nevoie de acei pasi alesi de tine in fiecare zi nu doar 1 minut sau o zi. Esti precum un luptator ai nevoie de antrenament ZILNIC ca sa poti deveni un campion! Sper ca te-am ajutat

| Anonimus89 a răspuns:

Incearca sa iesi cu prietenii, sa asculti muzica care te face sa te simti bine, iesi din casa, distreaza-te. Incearca sa eviti persoana care te-a facut sa devii depresiva! :*

| omidaa a răspuns:

Stai alaturi de prieteni/familie..si daca vor sa te ajute nu ezita! Daca asta nu merge. incera sa te duci la psiholog. nu este o rusine!

| Zamfi1999 a răspuns:

Practica un sport in aerul liber, socializeaza cu oamenii, iesi cu prietenii, du-te in fiecare dimineata pe un scaun afara si incearca sa uiti de toate problemele si relaxeazate, nu mai baga in seama chiar orice prost

| andreivalentinbaa a răspuns:

Te duci cu prietenii la o pizza stati pana seara si maine ai uitat de depresie!

| RazvanLaClape a răspuns:

Incearca sa te duci la un psiholog si vezi ce iti zice, poate iti tine niste meditatii

Funda?

| reby11 a răspuns:

Incearca sa iesi in lume sa vezi cat mai multe lucruri noi si sa incerci sa uiti de probleme

| Gabitzuu12 a răspuns:

Eu unu cand sunt in depresie ascult muzica. Sper sa iti fie de ajutor.

| ChristineSch a răspuns:

Rasul este cel mai bun medicament happy