| teiuby0 a întrebat:

Cum se pune steriletul? cum se baga acolo? ce simti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu știu ce simți, că sunt bărbat, dar montarea steriletului este treaba unui medic de specialitate, nu a ta.
Nu cred că este o soluție bună, utilizarea steriletul!

| IrimieRaluca a răspuns:

Steriletul se monteaza in interiorul uterului. Teoretic simti un disconfort dupa procedura, dar daca totul e ok in cateva zile nu mai simti nimic. Exista si multe riscuri: sangerari anormale, poate sa se miste de la locul lui si sa perforeze peretele uterului etc. Plus ca daca nu ai copii (si ceva imi spune ca nu ai), medicul o sa iti recomande altceva. Nu se prea foloseste daca femeia nu a avut copii, pentru ca sunt complicatii care pot sa duca la infertilitate.

| LoLiTaBella a răspuns:

Http://www.informatiiprofesionale.ro/......ntraceptie
Pe acest site gasesti mai multe informatii despre sterilet.
In legatura cu intrebarea ta simti un disconfort si cand ti-l baga acolo si urmatoarea saptamana

| teiuby0 explică:

stiu ba ca ti-l puyne medicul dar am intrebat cum se baga acolo?
si nu mai raspunde la intrebare daca nu sti

| teiuby0 explică:

Ba am o fetita de 1 an si 3 luni si nu imi mai doresc momentan alti

| IrimieRaluca a răspuns (pentru teiuby0):

Pai daca o sa mai vrei altii pe viitor, atunci ar fi bine sa eviti steriletul. Plus ca materialul din care e fabricat poate sa iti provoace si reactii alergice, plus micro-leziuni pe col si in interiorul uterului si asta e riscant pentru sanatatea ta.
Poate de exemplu corpul tau sa respinga steriletul ca pe un corp strain (asta se intampla in cam 48 de ore cateva zile de la montarea steriletului). Ia in calcul mai multe variabile inainte sa iei o decizie.
Sa iti traiasca fetita!