| astrogirl a întrebat:

Cum se transmite conjunctivita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bunica a răspuns:

Prosopul de la baie

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prin contact direct: aingere cu mana infectata, prosopul cu care ne stergem la ochi sunt cele mai frecvente cauze de (auto- re-) infectare.
Ochiul este de asemenea sensibil in urma unei raceli din cauza unui curent intens de aer.
In cele mai dese cazuri, aplicarea unei solutii de 0, 5% cloranfenicol oftamologic (picaturi) in AMBELE ochi, la intervale de 3-6 ore, vindeca in 2-3 zile.

| cely a răspuns:

Prin atingere cu mana, folosirea prosopului in comun, ustensile e machiaj, etc

| oo7 a răspuns:

Se transmite de la un ochi la celalalt prin stergere cu batista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.cosmocity.ro/......ament.html aici gasesti niste sfaturi ok