Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2713080intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
31 Iul
SATI 249.336AFISARI
109.990VIZITE
90.468V. UNICI
4 Martie 2009
Anonim intreaba:

Cum se trateaza herpesul la buza?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    4 Martie 2009 07:33
    crisa a răspuns:

Eu luam Aviclor (sau aciclovir) de la farmacie, un tub minuscul de crema, era eficient.

9 Aprilie 2012 10:52
    Bejan_Dragos_1970 a răspuns (pentru crisa):

Se mai poate trata cu pasta de dinti

- Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 17 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 4 Martie 2009 01:41
    mlm a răspuns:
    Herpesul bucal se poate trata prin aplicarea unui unguent local pe baza de aciclovir, unguent de propolis sau unguent sau ulei de catina.
  • 4 Martie 2009 01:38
    cristian a răspuns:
    O data aparut HERPESUL nu poti decat sa-l tratezi pe moment si sa te feresti sa mai apara. Dar de vindecat nu se vindeca. Practic s-a cronicizat, iar acum trebuie sa ai grija sa nu se reacutizeze. De aceea iti reapare, pentru ca el nu se mai vindeca definitiv. Trebuie sa ai grija sa fii cu o imunitate cat mai buna, pentru asta e nevoie sa te alimentezi sau sa iei vitamine suficiente. Deasemenea, trebuie o hidratare buna 2l/zi lichide, iar in zonele mai uscate ale pielii sau mucoasei (daca ai predispozitie) sa te ungi cu vit. A. Un tratament local destul de bun si eficient, dar numai cand apare herpesul, este tamponarea cu tinctura de propolis. Chiar daca ustura, are loc cicatrizarea destul de repede. Pentru ca de fapt sunt niste vezicule, care sunt pline cu lichid si se sparg, iar tinctura le usuca.
    Poti folosi si pasta de dinti.
  • 17 Aprilie 2010 09:25
    girls_9639 a răspuns:
    Eu mi-am traato cu aciclovir
  • 10 Martie 2009 19:49
    Raspuns anonim:
    Se trateaza cu acetona
  • 18 Mai 2009 00:08
    Raspuns anonim:
    Cum se trateaza herpesul la buza
  • 14 Decembrie 2009 18:58
    Raspuns anonim:
    Cu ajutorul pastei de dinti mentolate
  • 7 Martie 2010 13:06
    Raspuns anonim:
    Gina-eu mi am tratat-o cu crema aciclovir si cu frunza de aloe mi am frecat buza cu zeama din frunza si a doua zi sa desumflat si aproape nu mai am deloc incercati ca a dat roade.bafta
  • 14 Aprilie 2010 16:06
    Raspuns anonim:
    * Se tamponeaza zona cu alcool (vodca, whisky) sau cu cafea rece.
    * Se unge herpesul de 2-3 ori pe zi cu o alifie cu propolis.
    * Se beau zilnic 2-3 cani cu infuzie de "trei frati patati".
    * Se taie o capsula de vitamina E sau de vitamina A si se unge herpesul cu uleiul din interior.
    * Se pun comprese cu infuzie din frunze de fragi.
    * Se zdrobesc cateva flori proaspete de galbenele, se inmoaie un tampon in sucul obtinut si se tamponeaza herpesul.
    * Se tamponeaza zona cu tinctura de propolis.
    * Se pun comprese cu suc proaspat de portocale si mere.
    * Se unge herpesul cu alifie de galbenele sau de roinita.
  • 28 August 2010 20:56
    Raspuns anonim:
    Folositi aciclovir, se gaseste la farmacie. nu folositi pasta de dinti deoarece se umfla mai tare si nu yty face nimic. asta e cea mai buna solutye. mie imi apare de 2 ori pe luna. sincera sa fiu m-am saturat de el...:*
  • 25 Noiembrie 2010 21:36
    Raspuns anonim:
    Exista crama, aciclovir si dandute cu ea mai mult timp iti trece (cel mult o saptamana) la mine a functionat sau ceai de coada calului se bea

• 17 Ianuarie 2011 18:47
    Raspuns anonim:
    Decii care e cea mai buna varianta de tratare?straight face
    eu am un herpes de aproape 3 saptamani, am folosit aciclovir si degeaba straight face apoi am incercat si cu pasta de dinti. a fost in zadar straight face
    nu stiu ce sa mai folosesc.
  • 9 Aprilie 2012 10:50
    Bejan_Dragos_1970 a răspuns:
    Vreau sa stiu si eu cu ce se trataeza herpesul.
  • 5 Iulie 2011 12:51
    cristian_2919 a răspuns:
    Agati strans cu 2 degete locul infestat si tai cu o lama foarte ascutita.
    25 Aprilie 2013 15:24
    cookieemo02 a răspuns (pentru cristian_2919):
    Doamne,ar fi foooarte dureros!
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 5 Octombrie 2009 12:20
    anonim_3788 a răspuns:
    Herpesul se trateaza cu alcool (rachiu, vodka etc) apoi dupa ce se usuca cu unguent DERMOVATE sau cu crema de galbenele. mie mi-a trecut in 2 zile.
  • 26 Martie 2012 18:25
    Costela_Olariu_1993 a răspuns:
    Eu zic sa incerci zovirax. E scump da iti trece sigur. Eu mi-am pus si pasta de dinti da mi s-a umflat mai tare si ma mai si ustura. Deci dupa parerea mea cel mai bun medicament e zovirax sau aciclovir