| anonim_4396 a întrebat:

Cum se trateaza herpesul la buza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

Eu luam Aviclor (sau aciclovir) de la farmacie, un tub minuscul de crema, era eficient.

| Bejan_Dragos_1970 a răspuns (pentru crisa):

Se mai poate trata cu pasta de dinti

18 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Herpesul bucal se poate trata prin aplicarea unui unguent local pe baza de aciclovir, unguent de propolis sau unguent sau ulei de catina.

cristian
| cristian a răspuns:

O data aparut HERPESUL nu poti decat sa-l tratezi pe moment si sa te feresti sa mai apara. Dar de vindecat nu se vindeca. Practic s-a cronicizat, iar acum trebuie sa ai grija sa nu se reacutizeze. De aceea iti reapare, pentru ca el nu se mai vindeca definitiv. Trebuie sa ai grija sa fii cu o imunitate cat mai buna, pentru asta e nevoie sa te alimentezi sau sa iei vitamine suficiente. Deasemenea, trebuie o hidratare buna 2l/zi lichide, iar in zonele mai uscate ale pielii sau mucoasei (daca ai predispozitie) sa te ungi cu vit. A. Un tratament local destul de bun si eficient, dar numai cand apare herpesul, este tamponarea cu tinctura de propolis. Chiar daca ustura, are loc cicatrizarea destul de repede. Pentru ca de fapt sunt niste vezicule, care sunt pline cu lichid si se sparg, iar tinctura le usuca.
Poti folosi si pasta de dinti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se trateaza cu acetona

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se trateaza herpesul la buza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu ajutorul pastei de dinti mentolate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gina-eu mi am tratat-o cu crema aciclovir si cu frunza de aloe mi am frecat buza cu zeama din frunza si a doua zi sa desumflat si aproape nu mai am deloc incercati ca a dat roade.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

* Se tamponeaza zona cu alcool (vodca, whisky) sau cu cafea rece.
* Se unge herpesul de 2-3 ori pe zi cu o alifie cu propolis.
* Se beau zilnic 2-3 cani cu infuzie de "trei frati patati".
* Se taie o capsula de vitamina E sau de vitamina A si se unge herpesul cu uleiul din interior.
* Se pun comprese cu infuzie din frunze de fragi.
* Se zdrobesc cateva flori proaspete de galbenele, se inmoaie un tampon in sucul obtinut si se tamponeaza herpesul.
* Se tamponeaza zona cu tinctura de propolis.
* Se pun comprese cu suc proaspat de portocale si mere.
* Se unge herpesul cu alifie de galbenele sau de roinita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Folositi aciclovir, se gaseste la farmacie. nu folositi pasta de dinti deoarece se umfla mai tare si nu yty face nimic. asta e cea mai buna solutye. mie imi apare de 2 ori pe luna. sincera sa fiu m-am saturat de el...:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista crama, aciclovir si dandute cu ea mai mult timp iti trece (cel mult o saptamana) la mine a functionat sau ceai de coada calului se bea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Decii care e cea mai buna varianta de tratare?straight face
eu am un herpes de aproape 3 saptamani, am folosit aciclovir si degeaba straight face apoi am incercat si cu pasta de dinti. a fost in zadar straight face
nu stiu ce sa mai folosesc.

| girls_9639 a răspuns:

Eu mi-am traato cu aciclovir

| Bejan_Dragos_1970 a răspuns:

Vreau sa stiu si eu cu ce se trataeza herpesul.

| cristian_2919 a răspuns:

Agati strans cu 2 degete locul infestat si tai cu o lama foarte ascutita.

| cookieemo02 a răspuns (pentru cristian_2919):

Doamne,ar fi foooarte dureros!

| anonim_3788 a răspuns:

Herpesul se trateaza cu alcool (rachiu, vodka etc) apoi dupa ce se usuca cu unguent DERMOVATE sau cu crema de galbenele. mie mi-a trecut in 2 zile.

| Amely21 a răspuns (pentru anonim_3788):

Mie după 5 zile mi s-a făcut o crustă galbenă deja, cum să fac să dispară mai repede? Ce trebuie sa fac?

| Costela_Olariu_1993 a răspuns:

Eu zic sa incerci zovirax. E scump da iti trece sigur. Eu mi-am pus si pasta de dinti da mi s-a umflat mai tare si ma mai si ustura. Deci dupa parerea mea cel mai bun medicament e zovirax sau aciclovir