| Vasluianul a întrebat:

Cum se trateaza ulciorul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am dat cu un amestec de Ciplox si Kanamicina. A trecut im mai putin de o saptamana.

11 răspunsuri:
| rael a răspuns:

Prof. dr. Danut Costin, seful Clinicii de Oftalmologie din cadrul Spitalului de Neurochirurgie "Sf. Treime" Iasi:"Ulciorul, cum i se spune in termeni populari, reprezinta de fapt o infectie stafilococica a glandelor sebacee ale pleoapei. Aceasta afectiune apare mai frecvent la persoane care sufera de conjunctivita cronica, la persoane care lucreaza in medii cu praf (constructii, tesatorie). De asemenea, afectiunea este favorizata si de evolutia cronica a blefaritelor (infectii ale pleoapelor). In plus, o rezistenta scazuta la aceasta afectiune au si persoanele care sufera de diabet sau de anemie.Clinic se manifesta prin aparitia in grosimea pleoapei a unei umflaturi dureroase care poate ajunge pina la 5-6 mm in dimensiune. In cursul evolutiei se produce abcedarea (umflatura se crapa si se scurge puroiul). Tratamentul recomandat este cu antibiotice, in special oxacilina. Cit priveste tratamentul pe care il stiti de la mama - cel cu coada lingurii de lemn incalzita la flacara - nu este recomandat. Si asta deoarece din aceasta cauza se pot produce arsuri oculare. Am avut suficienti pacienti care, incercind acest tratament, au ajuns apoi la noi cu arsuri oculare. Cel mai bine este ca un astfel de bolnav sa se adreseze medicului oftalmolog. Acesta poate recomanda si o solutie care se face din alcool iodat si nitrati de argint pentru a dezinfecta baza cilului (a genei). De asemenea, medicul oftalmolog poate drena si chiureta locul unde a aparut infectia. Astfel, exista siguranta ca locul a fost bine curatat si dezinfectat si nu vor mai aparea viitoare infectii. De aceea, sfatul meu este sa mergeti la un medic oftalmolog care va stabili exact tratamentul necesar pentru ca in viitor sa nu va mai confruntati cu astfel de probleme.
( de pe ...36860.html )
sau poti incerca si
www.suntmamica.ro/Ulcior.html

| leluc a răspuns:

Numai un doctor iti poate da un tratament medicamentos. Eu iti pot da un leac babesc: incalzesti la flacara varful unei linguri de lemn si o pui peste ulcior, cat de fierbinte suporti. Astfel puroiul se aduna in varf si il poti scoate cu un tifon inmuiat in ceai de musetel. Poti folosi canamicina dupa. Un alt tratament din batrani ar fi: fierbi bine un ou, il lasi in coaja si il tai pe lung, ii scoti galbenusul si asezi causul oului pe ulcior, urmand apoi sa faci aceeasi 'miscare' cu tifonul. In speranta ca am fost de folos, iti doresc sanatate happy

| MihaiA a răspuns:

Cu urina. Cel mai vechi leac babesc, si cel mai eficient. Dai cu " 3, 14. 3, 14 " pe el si trece.

| elaroseni a răspuns:

Inca n-am avut"bucuria" asa ca nu vorbesc din experienta. :)http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=395

| lalaghizi a răspuns:

Medicul iti va da un tratament.Eu te voi sfatui sa rogi pe cineva care are vita de vie, atunci cand curata primavara via, sa-ti adune intr-o sticluta mica, apa care o lasa dupa ce o taie. Pui seara cate 2 picaturi in ochi si te culci. Mie cu asa ceva mi-am tratat ulciorul si de atunci nu am mai facut niciodata.Sanatate multa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit pe http://www.sfatulmedicului.ro/print_article.php?id=987&catname=Oftalmologie si sa stii ca nu e mare filozofie, daca e extern, trece si singur (intai se sparge).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totusi am si eu o intrebare. am doar 12 ani si am ulcior de o luna si am luat tratament de o saptamana si tot e la fel de mare dar ink nu pare sa se coaca, mi-e frica sa merg la doctor as vrea un sfat:Xhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ulcior la ochi si e ingrozitor, prietena mea mi-a dat niste sfaturi din batrani ca sa zic asa : sa pun lapte de la o femeie care alapteaza, sau sa ud putina vata cu propria urina ei ia trecut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu amandoua ploapele inflamate si in partea de sus in coltul ochiului catre nas am un punct galben ce sa fie ulcior?

| Ana_Lori_1978 a răspuns:

Eu mi-am dat cu KANAMICINA o data si l-am lasat sa se coaca si mi s-a facut niste basicute cu puroi si in a 3-a zi mama mea mi-a scos la greu iti mai zic si maine ca abia acum mi-a scos mama puroiul

| romceasca a răspuns:

Incearca sa dai cu unguente sau solutii oftalmice, se gasesc la farmacie. De regula, ar trebui sa-ti zica farmacista cu ce sa dai, in functie de cat de grav e.