| ascovit a întrebat:

Cum se trateaza "zabaluta"? (ca o crapatura in coltul gurii)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fantastica a răspuns:

1. Aciclovir (unguent sau pastile)
2. Bicarbonatul de sodiu este un bun dezinfectant si omoara bine microbii, ciupercile, uneori si virusurile. Eu il folosesc des in astfel de cazuri. Poti ameste ca 1-2 lingurite de bicarbonat de sodiu la un pahar cu apa si sa pui compresa, sa clatesti gura sau pur si simplu pui putin praf pe zona afectata.
3. Poţi să încerci şi un leac băbesc, dacă ai părul relativ lung, iei o şuviţă, o prinzi între buze şi o treci de câteva ori peste zăbăluţă. Am auzit ca ajuta.

2 răspunsuri:
| NataliaAntonia a răspuns:

Crema de galbenele

| Addy666 a răspuns:

Alifie de galbenele.