| gogusamsung a întrebat:

Cum tratez un cos infectat care îmi acoperă aproape jumătate de frunte? Ca să înțelegeți că e serioasă treaba și nu sunt un frustrat care are întâlnire mâine, uite o poză

http://i26.tinypic.com/2n80vw3.jpg

Sau e cazul să merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Dumnezeule, dar te-ai maltratat serios. Nu-l mai piscali, badijoneaza-lcu Ihtiol unguent si acopera-l cu un plasture. Fa manevra asta de 3-4 ori pe zi. Din pacate, nu iti va trece pana maine, va dura cateva zile bune si vei ramane cateva saptamani si cu o urma. Asta iti va fii invatatura de minte sa nu mai storci cosurile care nu sunt suficient de colectate.Sanatate!

12 răspunsuri:
| traficanta a răspuns:

Nu ai vreo cunostinta care e asintent/a? Ca o sa ti`l scoata, adica sa ti`l dezinvecteze cu un betisor de urechi si iod sau ce mai stiu ei acolo.Si la intalnire iti pui un plasture si zici ca te-ai zgariat. Dar sa nu se vada.Si apoi daca ti l-a dezinfectat o sa iti treaca peste cateva zile.

| Lary23 a răspuns:

Uuuuuuu! that was nasty! gheata sau frunza de varza happy bafta!

| camelya_1945 a răspuns:

Nu arata foarte bine ...Mergi la faramcie si cumpara betadine unguent, e aprox 20 de ron si aplica un strat subtire de cateva ori pe zi. Nu mai incerca sa-l strorci sau sa-l rupi

| pintoiualin a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la doctor.

| SeNyS a răspuns:

Woow e destul de urat cosul, eu te-as sfatui sa mergi la farmacie si sacei sfatul, acolo sigur iti vor daceea ce iti.trebuie!

succes

| rosto a răspuns:

E cazul sa mergi la doctor sincer, nu mai umbla la el. sau du-te pana la farmacie si cere-i doamnei o solutie.

| Ioana1984 a răspuns:

Buna cunosc si eu pe cineva in cazul tau, el a strans de el, atat cat a iesit dupa l-a curatat cu vata si spirt si pe el a pus crema nidoflor, e vreo 7 lei un tub care iti ajunge un an, asta dimineata si seara si in maxim 2 zile trece.Crema asta nidoflor curata si usuca imediat plus ca are si antibiotic.Bafta.

| 80Cris a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la doctor! Sanatate!

| BlueByMe a răspuns:

E cazul sa mergi la doctor
fa-ti programare la dermatologbig grin

| Zenithf a răspuns:

Ala este un monstru de cos... :-o
Trebuie sa mergi la medic, ma tem ca, pentru ca ala nu-i cos ca toate cosurile, ci ditamai furunculul...
Trebuie sa-ti scoata puroiul din el si sa ti-l dezinfecteze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este un furuncul dupa cum pare.ar trebui sa te dai cu unguent de galbenele si sa te speli cu ceai de musetel.si eu am avut dar ai nevoie de un tratament pentru ca pot aparea altele si ce e naspa, e ca iti raman semne f vizibile.viziteaza un medic.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Cel mai eficient tratament cu care poți sa scapi rapid de coșurile care se umflat si coșurile sub piele este uleiul 100% pur de arbore de ceai (tea tree) de la Thursday Plantation.

Îți zic asta din experiența mea cu coșurile si puncte negre de 8 ani de zile.
Trebuie sa pui câteva picături de ulei pur de arbore de ceai, pe un bețișor de ureche si apoi dai pe cos. Diferența o vei vedea foarte repede, coșul se usucă la început si apoi dispare complet.
Te sfatuiesc inca un lucru, sa iti schimbi săpunul normal cu un săpun cu 100% ulei pur de arbore de ceai pentru controlul excesului de sebum si pentru a distruge a distruge eficient coșurile si puncte negre.