| anonim_4396 a întrebat:

Cumfac sa slabesc mancand sanatos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

In general mancand sanatos slabesti.
Sanatos inseamna fructe, legume, carne, lactate. Daca mananci din fiecare cate putin(fara excese) e imposibil sa nu dai jos cateva kg.
Stiu ca mama mea a tinut ceva dieta bazata pe carne. Avea voie sa manance numai carne. Vreo 3 luni de zile. A dat foarte mult jos, numai ca si-a cam distrus stomacul in ultimul hal.De-asta e bine sa mananci din fiecare dar cu masura.
Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic nutritionist care in functie de varsta, activitate, sex si alte chestii de genul asta iti va recomanda un regim care sa ti se potriveasca. Un regim ce se bazeaza pe calorii.Iti va da si un pliant/o foaie cu numarul de calorii pe care le contine fiecare aliment iar tu va trebui sa iti compui mesele astfel incat sa nu depasesti numarul de calorii/ zi pe care ti-l recomanda medicul.
Unii medici iti fac ei meniul zilnic pentru 2 sau 3 saptamani, pe care tu il vei alterna.Depinde de medic.

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Eu sunt supraponderala, dar asta nu inseamna ca nu m-am documentat temeinic asupra problemei. Atat doar ca n-am pus inca in practica. Ce pot sa-ti spun sigur este ca un regim de viata sanatos - a facut pe 3 colege de birou sa slabeasca foarte mult si sa se mentina luni de zile. Ele au urmat regimul de viata si dieta propus de dr. Mihaela Bilic in cartea "Traiesc, deci ma abtin". Am fost atat de impresionata, incat acum de cateva zile am cumparat si eu cartea. Sper sa pot sa fac pasul psihologic si sa trec la actiune. Este o munca grea - sa te abtii. Iti recomand cu caldura cartea pe care cred ca o gasesti la biblioteci sau in magazine. Citeste mai multe despre cartea aceasta la adresa
http://www.divin.ro/? 53t4l&v7f2k=2512

cristian
| cristian a răspuns:

Tot secretul este sa nu mananci seara. Un vechi proverb parca spunea ca micul dejun sa-l mananci tu, pranzul sa-l imparti cu un prieten iar cina sa o dai la dusmani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O dieta pentru a slabi 20 kg.

| getamarin a răspuns:

Poti lua niste suplimente alimentare pe baza de plante! Eu am urmat o dieta cu acai si am slabit destul de mult. Sunt foarte multe sit-uri care au produse cu acai, dar eu am cumparat produsul de pe http://www.acaiberry900.ro/