| Gogaie_6060 a întrebat:

CURIOZITATE: Hiv se poate transmite si prin saliva sau numai prin sange (si alte obiecte serioase )? Astept raspunsuri serioase

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ellamarin a răspuns:

Http://www.i-medic.ro/......irusul-hiv AICI POTI CITI DESPRE CAILE DE TRANSMITERE HIV

| Maryana11 a răspuns:

Pai daca kauti pe net gasesti multe raspunsuri...se transmite prin sange, saliva, relatii sexuale neprotejate cu pers infectata.cam atat happy

| TeenageGirl a răspuns:

Hiv- se transmite Doar prin actul sexual si, da prin sange.Nu prin saliva, asta e clar.Hivul e boala sangelui!

| XxLorexX a răspuns:

Principalul mod de transmitere al virusului HIV este contactul sexual neprotejat cu o persoana infectata (indifernt ca ar fi oral, anal etc.).
Se mai poate transmite :
-folosirea in comun, cu persoane infectate, de ace si seringi nesterilizate
-de la mama infectata la fat
-prin echipament nesterilizat
-prin transfuzii de sange, transplant de organe sau fertilizare in vitro cu materiale de la un donator seropozitiv
-prin accidente

Nu se transmite :
-folosind aceeasi vesela sau aceleasi tacamuri cu o persoana infectata
-atingand, imbratisand sau sarutand o persoana infectata
-folosind aceeasi toaleta, sala de sport sau piscina cu o persoana infectata
-folosirea in comun a unui computer, unei carti sau unor rechizite, cu o persoana infectata
-prin intepaturi de tantari si alte insecte
-de la animale la om (animalele, cu exceptia unei singure specii de maimute, nu sunt purtatoare de HIV)
-stand in aceeasi camera cu o persoana infectata
-prin tuse, stranut, respiratie
-prin alimente
Sper ca te-am ajutat!

| ella2o a răspuns:

Sangele nu e obiect,babii. laughing Este un LICHID.
Si ca raspuns la intrebarea ta, HIV se transmite prin sex neprotejat, si prin orice contact cu sangele persoanei infectate. Prin saliva in niciun caz. happy

| iOnUtsidyAnA a răspuns:

Eu prin saliva nu cred sincer.n-am auzit inca de asa ceva.

| aLoneinthenight a răspuns:

Din cate stiu eu, doar prin sange.

| EeErrorS a răspuns:

Prin sange si sex neprotejat

| ratzuscab a răspuns:

Se transmite prin sange, sperma, secretii vaginale, lapte matern. Prin sarut nu se transmite