| almaz a întrebat:

Daca ai deficit de calciu sau magneziu, in cat timp il poti recupera? Daca bei o luna de zile suplimente de calciu cu vitamina D3 si magneziu, se restabilesti la loc sau dureaza mai mult timp? Multumesc aniticpat de raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai deficit de calciu si magneziu, atunci inseamna ca nu prea consumi lapte si produse lactate naturale, precum si legume si fructe coapte.

Din farmacii se pot cumpara preparate care contin aceste elemente, dar sunt astfel dozate incat sunt suficiente corpului pentru 2-3 luni, dupa care trebuie luate iarasi.

Pe cale naturala, consumand regulat prin mancare, iti poti asigura in permanenta necesarul de calciu, magneziu si vitaminele necesare corpului, mancand produse naturale, cat mai diversificate.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat de mare este deficitul!
Se pot repeta analizele medicale dupa 1 luna si se va vedea clar daca deficienta continua sau nu.
Daca iti ajustezi si mancarea din care iei magneziu natural si calciu, vitamina D3 o iei de la soare, ceea ce face sa fixeze calciul in oase.
In orice caz, daca ai deficiente, de obicei suplimentele sunt necesare 2-3 luni de zile, luate zilnic, pentru a acoperii deficienta, si in paralel introduse in hrana zilnica: produse cu calciu si magneziu!