| qqcadu a întrebat:

Daca ai miopie iti poate creste sau scade dioptria? Dar daca ai hipermetropie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Da, dioptriile nu sunt ceva fix. Ele se modifica si pe parcursul zile, uneori ai mai mult cu 0.5 sau chiar 1, alteori ai mai putin. Se mai modifica si daca esti obosit, nu te-ai odihnit destul, ti-ai obosit ochii (la PC, TV...). Astea toate duc la o mica crestere a dioptriilor care nu e permanenta, dar gesturile astea repetate de mai multe ori duc la modificarea dioptriilor ireversibil (in mod natural).
Inafara de ce am scris mai sus, dioptriile in bolile oculare sunt foarte greu de tinut sub control, tin mult de noroc, sa zicem, dar de obicei nu stagneaza, de cele mai multe ori se inrautatesc.
Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| MeForeverAlone a răspuns:

Dacă ai miopie și porți ochelari, sigur îți crește. Ochelarii sunt făcuți nu ca să îți vindece miopia ( asta numai dacă ai 7 ani) ci ca să ți-o corecteze, să vezi cum trebuie dar să trebuiască să-ți faci altă pereche an de an.

Răspuns utilizator avertizat