| flo_irina a întrebat:

Daca ai varicela te poti spala pe fata sau poti sa faci dus? Cat timp trebuie stat cu mixtura pe bubite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te speli.
Copiii mei s-au vindecat perfect la caldura si fara baita 1 saptamana.Important e rezultatul!

29 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, in general atunci cind ai varicela trebuie sa stai la caldura, nu trebuie sa te expui la frig, bineinteles ca te poti spala pe fata sau poti face dus dar nu trebuie sa te scarpini sau sa zgarii cu unghiile acele bubite, astfel iti raman semne.In afara de acea pasta de apa mentolata poti folosi la fel de bine si alcoolul mentolat, iti da o stare de rece si elimina senzatia de mancarime.Bafta.

tundenana
| tundenana a răspuns:

In primele zile pana sunt pusee de eruptie este contraindicat dusurile... adica 3-4 zile de la debutul bolii... nu este bine sa faci baie sau sa te speli pentru ca apa inmoaie veziculele si se pot sparge... poti ramane cu cicatrici... cand se formeaza cruste abia poti face baie linistita... fetita mea acum 2 luni a a avut varicela si am respectat ce a zis medicul nu am facut baie o saptamana... sotul meu acum o luna a facut varicela... insa sotul a ramas cu urme pe fata pentru ca a facut greseala sa se spele in a doua zi a bolii... imediat ce a iesit din baie am vazut ca 3 dintre vezicule de pe fata s-au spart... au ramas urme...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti face dus eu am facut si ma simt mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat timp ai grija sa nu le spargi poti sa faci dus.sa nu fie nici prea fierbinte dar nici prea rece...sa fie calie, un pic calduta si cu gelul de dus...sa te speli usor, si cand te stergi...sa tamponezi ca sa fii precaut sa nu le spargi.eu am varsat in momentul de fata si sunt a 3-a zi. e cald si nu ma pot abtine sa nu fac dus, deoarece din cauza transpiratiei senzatia de mancarime e mai "dura", iar mixtura...nu prea'si face efectul la mine...multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa stai cu mixtura pe bubite cat mai mult iar dus poti sa faci numai dupa ce sau uscat bubitele bine de tot adica cel putin 6 zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yo sun in a 4a zi si am facut dus cu mixtura pe bubite trebuie sa stai o ora sau mai multe nu trebuie sa iesi din casa sa stai la caldura si sa nu te scarpini. cu mixtura aceia trebuie sa te dai numai cand te mananca

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti sugerez sa nu faci baitabig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat timp ai varicela este indicat sa nu faci dus...macar o saptaman...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da te poti spala

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in a 6-a zi de varicela, nu am facut dus pana acumcrying. ceea ce este foarte greu pentru mine pentru cea mai mare parte din timp mi-o petrec in baitasad. Nu ma mananca si nici nu am multe. 6 pe burta, cateva pe spate si pe picioare. In plus s-au uscat.toate au facut crusta d-aia. Medicul mi-a zis ca dupa ce faci crusta numai este contagioasa boala, deci poti intra in contact cu alte persoane care nu au avut varicela si am mai auzit ca daca ies pot risca sa dispara de pe piele si sa se ascunda in interiorul organismuluistraight face. Iar eu vreau weekendul acesta sa merg la o prietena, pot iesi afara dupa ce mi s-au vindecat astea, sau trebuie neaparat sa stau sa cada cojile aleatongue?

| andra151 a răspuns:

Eu am facut varicela cu 2 zile inainte de examenele de cls a VIII-a.mi-a fost rau primele zile, apoi a inceput sa ma manance.m-am dat cu mixtura mentolata si pe fata, inca cred ca mai rau am facut intrucat toate au o coaja maricica si daca se vor rupe imi va ramane semn, la una nu m-am dat fiindca ma saturasem sa ma vad alba...era groaznic de mare cu apa in ea, in cateva zile s-a absorbit foarte mult, si acum arata chiar foarte bine. sfatul meu este sa nu te dai foarte mult pe fata.eu o sa fac dus, am o sap, si chiar daca e sa imi ramana semne pe corp.asta e, e vara si nu pot sta asa.pe fata ma spal dar incerc sa evit zonele cu bubite, fiindca mi-e fricasad

| Maryan404 a răspuns (pentru andra151):

Buna am 16 ani si am si eu o intrebare sunt in a4a zi de cand am varicela in cat timp imi trece varicela asta nu am facut dus dorm cu clamine de aia pe toate bubele deci va rog imi dati o idee cat ma poate tine.

| Andreea14_2952 a răspuns:

Off,stiu cum e. In momentul de fata sunt in aceeasi situatie ca si tine, am 13 ani si am varicela de aproximativ 3-4 zile. In prima zi mi-au aparut doar 2 bubite,nestiind ce sunt am crezut ca sunt cosuri, una pe piet, iar alta pe fata. Cand m-am trezit a 2-a zi eram plina pe tot corpul, ei bine acum dupa 4 zile ma mananca foarte rau,numai pot dormi noaptea,nu stiu ce sa fac. Doctora mi-a dat niste medicamente si un fel de crema-preparat. sad. Va rog frumos, daca stiti cum pot scapa de mancarimi, da-ti-mi un sfat. Multumesc!

| silvia_7043 a răspuns:

Nu ai voie sa vaci dusi sau sa te speli pe fata. cu mixtura trebuie sa o lasi aproape 10 minute dar ea se usuca si se face ca o creta, nu trebuie sa o dai jos cu apa sau alte lucruri.stiu cum e si eu am varicela. multa sanatate

Alte răspunsuri