| AlYnA_8981 a întrebat:

Daca alerg in fiecare seara cam cate 0 jum de ora-o ora maxim, intr-o saptamana cat pot slabi? Nu mananc nici paine de aproape o luna.Si cum pot respira sa nu mai obosesc repede? Nu am mai alergat de vreo luna si m-am cam dezobisnuit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Si eu zic la fel ca @slowmotion90. Trebuie sa ai un regim alimentar divers, cat mai natural, alimente netratate termic (legume, fructe, seminte, nuci) in proportie de peste 40%, nu elimina painea in intregime, dar inlocuieste-o cu paine neagra/graham care este mai sanatoasa. Elimina grasimile, carnea grasa si laptele/lactatele grase, zaharul si produsele zaharate, prajelile si condimentatul excesiv. In loc de sucuri din comert bea suc la storcator, ceai sau compot (neindulcit). Bea cel putin 2. 5 l zi (apa sau ce am zis mai inainte). Intra pe http://www.mypyramid.gov/, aici gasesti o dieta adaptata nevoilor personale.

| slowmotion90 a răspuns:

Hey! hai sa ti vand un pont nu trebuie neaparat sa ti o "cura" sau ceva de genul asta pentru un anumit timp ca sa poti slabi...incearca un regim alimentar pentru "toata viata" si ia o usor adica nu te forta de la inceput, renunta tu pe parcurs la mancarurile care contin multe grasimi si nu numai, incearca sa le inlocuiesti de exemplu eu am inlocuit painea uneori cu crutoane, iar ceva dulce ca inghetata eu iti recomand cea de la nestea (suc inghetat) si ai grija pentru ca organismul in timp se va obisnui cu regimul respectiv si nu vei mai slabi de aceea e bine sa il schimbi din cand in cand ah si incearca sa numai mananci dupa ora 6 si bea multeeee lichide. spor la treaba.pwpiki

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sunt Ali! Alina vreau sa iti spun ca nu este suficient sa alergi o jumatate de ora pe saptamana, pentru ca in ridmul asat nu o sa zlabesti de loc. Uite sfatul meu este sa alergi in fiecare zi cate o ora este foarte important sa fi hidratata mereu asa ca ia-ti apa la tine... Iar in legatura cu mancarea mananca ceva fara grasimi, fara cartofi parajiti si alte grasimi. Incearca sa faci mai multe exercitii abdomene si din astea Pentru mine a vut efect poate o sa aiba si pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa consumi mai multe calorii zilnic decat bagi in tine, asa slabesti!

| Alex123abc a răspuns:

Pai depinde cu ce viteza alergi dar intr-o saptamana poti salbi aprox. daca alergi cate 45 min maxim 3 kg