| KinekT a întrebat:

Daca am astigmatism, mi-am facut ochelari acum 1 an dar nu i-am purtat, este vreo problema daca ii port acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Abia acum ti-ai adus aminte ca ai o pereche de ochelari! Pai, treaba sta in felul urmator. Mergi la un cabinet oftalmologic, ca nu strica un drum, fa un consult si vezi atunci daca dioptriile tale sunt la fel ca anul trecut si abia atunci poti purta ochelarii, daca medicul iti va da rezultatul ca dioptriile tale s-au schimbat, atunci, doar lentilele trebuie sa fie schimbate, astfel ai ocazia sa-ti agravezi mai mult problemele de vedere.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ca mai pot fi purtati pentru ca intr-un an vederea s-a mai modificat. Vei avea nevoie de un control oftalmologic si daca medicul iti spune ca acei ochelarii corespund, nu va fi nici o problema.

| Daniel2836 a răspuns:

Salut KinekT,
Depinde de ochii tăi, dar nu cred că este vreo problemă să îi porți la loc! big grin
Mulțumesc,