| Allan7374 a întrebat:

Daca am o deviatie de sept o pot repara fara operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Da, poti lua tratament si vezi cum decurge. Teoretic se poate rezolva doar cu tratament, si eu m-am interesat, din aceeasi problema, dar am renuntat la idee.Intai mergi la un medic si vezi ce iti recomanda in functie de cazul tau, asa e cel mai bine.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, deviatia de sept nazal nu se poate repara fara operatie.

"Deviatia de sept este o conditie medicala in care septul nazal este deviat, ingustand pasajul nazal.
Septul nazal este peretele dintre partea stanga si partea dreapta a nasului. Este cartilaginos, ferm, insa usor flexibil si este acoperit de un tegument puternic vascularizat"

Uite aici cateva articole medicale care explica detaliat cum arata deviatia de sept anzal si ce se poate face pentru a se repara:
https://bioclinica.ro/......-tratament
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/deviatia-de-sept

| VoidEternal a răspuns:

Un tratament care să îndrepte o bucată de cartilaj?

Nu, nu poți.

| CalinaXandra a răspuns:

Din păcate, nu
Chirurgical doar