| scp3008 a întrebat:

Daca am un dinte care e subtire si are carii, innegreste la mijlocul dintelui, ce se poate face la stomatologie? Se poate remedia sau se taie de unde e negru si se pune o coronita peste partea care inca e buna (presupunand ca radacinea e ok)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate in functie de cat de mult a avansat caria. Daca baza dintelui este destul de intacta si neinfectata se face tratament de canal, reconstructie endo cu pivot si se pune o coroana. Dar asta iti poate spune doar un dentist in urma unui consult si a unei radiografii.

| gabriel2004o a răspuns:

Da
Dar du-te mai repede la stomatolog ca să nu ajungă la nerv ca după te cheleste si de bani