| Mario1994 a întrebat:

Daca bunicii mei din partea tatei au murit pana la 64 de ani, si bunicii mei din partea mamei mele au murit pana la 69 de ani. E posibil ca ai mei sa moara mai devreme ca ei? Doamne fereste! Poti mosteni asta de la un parinte sa mori mai devreme? Stiu ca e intrebare ciudata sau stupida.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate dar nu este obligatoriu, nu toate sunt mostenite genetic.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma faci sa rad!
Bunici din partea mamei au murit la 64 de ani si respectiv 72 de ani. mama mea era speriata ca va murii ori la 64 ori la 72, ei bine, are 86 de ani, are 6 operatii, a fost mai toata viata ei bolnava si totusi traieste.
Cu medicina moderna si atat de evolutata, sansele noastre de viata s-au marit, noi avand sanse sa atrim pana la 80-90 de ani, asta daca nu-ti este destinul sa mori calcata de vreo masina la orice varsta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu neaparat. Insa este bine de stiu de ce anume au murit. De regula, daca stii ca au existat astfel de probleme in familie, poti incepe sa iti faci consultatii mai devreme. Asa ca daca parintii tai stiu ca au avut o anumita problema in familie (un anumit tip de cancer, boli cardiovasculare etc) si incep sa fie atenti cu sanatatea lor prin consultatii regulate pot sa ajunga si la 80, 90 de ani.

| ALGator a răspuns:

Cum a scris cineva aici. Vezi care a fost cauza mortii lor sau ce suferinta majora au avut. Si daca se poate faci ceva pentru asta.
De ex boli cardiovasculare se previn prin conditie fizica buna, urmarirea tensiunii arteriale. Nu este sigur ce gene preiei tu.

| Tpuist a răspuns:

Doar boliile pot fi moștenite de la bunicii și părinții tăi nu și vârsta la care mori. Moartea este de 4 tipuri: accident/incident, naturală, omor sau sinucidere.