| SadWord a întrebat:

Daca bunicul din partea tatalui a avut cancer si tata nu are nimic, care sunt sansele sa am si >eu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

@GeorgeCristian Să înţeleg că dacă ai o problemă de sănătate, tu te duci să cauţi în biblie să te tratezi şi nu te duci la medici? Lasă biblia, că acolo este vorba de religie, caută într-o carte de medicină umană(dacă tot vrei să citeşti din cărţi). Să nu crezi că sunt ateu, dar problemele de sănătate trebuiesc rezolvate cu medicii. Acestea fiind clarifiate, trecem la subiectul acestei întrebări.

@SadWord dacă o rudă de gradul 1(mamă, tată, frate sau soră) nu a avut cancer, dar o rudă de gradul 2(mătusă, unchi, bunic sau bunică) a avut cancer sunt sanse ca şi tu să ai, cancerul poate apărea si la tine datorită unor mutaţii de gene BRCA, poţi să te duci să faci un test să vezi care este riscul să ai acea mutaţie şi care sunt şansele ca tu să faci cancer.

Dacă bunicii şi părinţii(rudele de gradul 1 şi 2) nu au avut cancer, asta nu înseamnă că tu eşti scutit, ei pe vremea lor au mâncat alte mâncăruri, au trăit în alte medii, noi suntem bombartaţi de mâncărurile fastfoot, poluări, etc. Nu vreau să te sperii, dar cu toţii avem riscul de a face cancer, doar că depinde la care persoană se dezvoltă celulele cancerigene, asta depinde de alimentaţie, de mediul în care trăim, de timpul petrecut la soare, genetică, etc.

3 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Aproape 0.Stiu ca in cele mai multe cazuri bolile de familie se mostenesc (e si cazul familiei mele) dar nu cred sa ai ceva (cum nici eu nu am). Daca vrei sa fii sigur te poti duce la un control dar nu cred sa ai o asemenea boala la o asemenea varsta.

| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Nu ai nici o sansa sa ai si tu deoarece asta nu se mosteneste(fiecare om are celulele de cancer)poti face cancer numai daca deranjezi acele celule.altfel nu ai cum sa faci asa ceva

| akcentdiana a răspuns:

IMMM... nu stiu exact dar sa stii ca sunt cateva sanse sa poti avea si tu dar sa nu te alarmezi eu nu sunt foarte sigura...mai bine intreaba la un doctor.