| lalalallalala a întrebat:

Daca cand m-am nascut aveam un cheag de sange pe creier dar l-a operat, mai am riscul sa imi creasca din nou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu creste nimic la cap.
Cheagul de sange se formeaza daca te lovesti la cap.
Daca nu intentionezi sa-ti tragi una in cap, sau sa te arunci in cap, nu ti se va forma alt cheag la cap.

| Bizon95 a răspuns:

Cheagurile de sange nu cresc
cheag de sange se formeaza oricand ai o rana deschisa (acea coaja)
daca ai o problema atunci se pot forma in locuri in care sunt foarte periculoase (cum ar fi creierul)

NUMAI doctorul tau poate sa isi dea seama daca mai esti predispus la asta

totusi, daca vrei sa reduci riscul, e bun un anticoagulant, cum ar fi aspivita sau aspirina... TOTUSI, ar fi bine sa intrebi doctorul, anti-coagulantele pot fi foarte periculoase in combinatie cu alte probleme, si au ca efect secundar direct, faptul ca orice rana deschisa se inchide MULT MAI GREU sau chiar deloc