| DeCeMaiContează a întrebat:

Daca cineva Doamne fereste are diabet poate manca pizza sau de la Mc/KFC macar mai rar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice se poate manca si cu diabet, dar rar si cu masura.
Nu se intampla mare lucru nici daca esti invitat la o nunta siacolo mananci o felie mica de tort.
Problemele apar doar daca fac exces.

Apropo
E bine de stiut:
Decat sa-ti iei medicamente impotriva glicemiei ridicate si sa ajungi dependent de insulina, mai bine consuma saptamanal macar o lingurita de SCORTISOARE, sub orice forma!

| RAY a răspuns:

Glicemia creste cand manci produse bogate in zahar, depinde de ce diabet are si cat manca, rar nu e o problema dar sa nu uitam ca diabetul poate aparea din cauza obezitati, desi mai putine calorii ok