| Rebe a întrebat:

Dacă fumezi, slăbeşti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| macarale a răspuns:

Eu fumez de ceva vreme si nu pot sa spun ca am slabit din cauza asta.
Am avut perioade in care nu am fumat (dintr-un motiv sau altul, nu e relevant) si nu m-am ingrasat. In schimb, am observat ca incercam sa substitui gestul de a fuma cu altceva: rontaiam chipsuri, ciocolata etc. Daca privesti lucrurile asa, poti sa spui sa atunci cand te lasi de fumat poti sa te ingrasi, dar nu este o regula.
Daca nu esti fumatoare, nu incepe sa fumezi pentru ca ai putea sa slabesti. Daca vrei sa scapi de cateva kilograme, fa sport si mananca alimente sanatoase. O sa te simti mult mai bine.

35 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Nu, asta in nici un caz, acestea sunt doar vorbe nu si fapte reale care sa demonstreze ca fumatul slabeste.

Anna
| Anna a răspuns:

Din cate stiu eu, nu slabesti dar te mentine slab/a, iar daca te lasi te ingrasi.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde, nu-i sigur...

Alte răspunsuri
cami
| cami a răspuns:

Gresit [-x te ingrasi tongue

April
| April a răspuns:

Din cate stiu, nu; dar daca te lasi de fumat e sigur ca te ingrasi.

| starchewer a răspuns:

Asimilarea scaderii corporale cu fumatul este partial gresita... fumatul creste rata metabolismului... inducand o scadere corporala si cei care se lasa de fumat un declin metabolic crescand masa corporala in urmatoarele 6-12 luni... dar nu te astepta sa slabesti daca apuci de fumat asta se intampla in fff mult timp atunci cand asimilarea de nicotina si gurgon se face mai greu

| kake a răspuns:

NU! Daca te lasi exista posibilitatea sa te ingrasi pentru ca metabolismul incetineste putin. Dar daca te apuci nu slabesti (decat poate cand te imbolnavesti)

| mioara_1431 a răspuns:

Nu slabesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar s-ar putea sa mori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, daca nu mananci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar cred ca te ajuta sa nu mai iei in greutate! Dar daca vrei sa te apuci de fumat trebuie sa te gandesti si la faptul ca nu e un obicei sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel putin eu am avut 57 de kg, acum am 48. Fumez din iarna si acum suntem in iulie...desi am mancat tot ceea ce mancam inainte.Si inca ceva odata ce te lasi de fumat si mananci orice fara retineri te ingrasi rapid... toate pers p care le cun fara nici o exceptie s-au ingrasat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una am slabit f mult din cauza asta...asa ca nu mai fumati...oh go on si mai ales ca nici nu mancam mai nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de organismwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una am slabit de cand fumez... dar daca nu fumati nu va apucati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fumez de anul trecut si m-am mai ingrasat...

acum tin o dieta dar fumez in continuare si am rezultate...

depinde de organism... unii slabesc altii se ingrasawinking

dar nu fumati sperand ca slabiti...mai bine faceti sport si mancati cat mai sanatoswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fumez de un an si luni. m-am ingrasat 13 kg! sunt disperata si d aia m-am apicat iar de o saptamana. simt ca imi taie pofta de mancare ceea ce pentru mine e echivalent cu a slabi. Daca nu ai fumat niciodata nu te apuca. Nu cred ca functioneaza. Mentionez ca am fumat 15 ani!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietena mea a slabit foarte mult de la tigari dar s-a imbolnavit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot ca pot sa slabesti. Eu m-am lasat si iar m-a luat de cteva ori. Asta doar din vina mamei care ma prinde de fiecare datalaughing))... dar n-ai ce sa faci. Eu m-am ingarsat. Stii cum vine asta?! 1-prima oara poti slabi, 2-te ingrasi...3-slabesti si tot asa... dar n-ai ce sa faci.

| Florinna a răspuns:

Nu slabesti. daca te lasi e posibil sa te ingrasi, dar nu neaparat, depinde de organism si, poti sa te ingrasi si daca fumezi.

| Bibi_1569 a răspuns:

Nu

| Gruici_Gabi_1998 a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta!
Da! Fumatul chiar slabeste, insa cei care sunt mai bine facuti si mai plinuti nu o sa slabeasca din cauza tutunului ci doar cei care sunt slabi de fel si au peste 45 Kg si fumeaza o sa li se taie pofta de mancare iar acesti indivizi instant o sa slabeasca.
PS: Daca ai 14 ani si zi sub 45 Kg NU FUMA! PENTRU CA RISTI SA ITI STRICI SISTEMUL IMUNITAR IAR CORPUL TAU VA FI SUPRAPONDERAL!

| bubu4444 a răspuns:

Nu E ADV...

Alte răspunsuri
| monalysa a răspuns:

Da, slabesti, daca fumezi dar apoi o sa iti fie greu sa te lasi de ele.