| Littledoctor26 a întrebat:

Dacă iau azitromicină pentru acnee(mi-au fost prescrise 2 pastile pe saptamana) am voie sa consum alcool dupa 48h de la ultima pastila administrata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu știu că-n timpul tratamentului cu antibiotice n-ai voie absolut deloc alcool.

| Whitesnake99 a răspuns:

Daca ai terminat complet tratamentul, da. Daca prin ultima pastila, te referi la ultima pastila din saptamana dar tu mai ai 8 saptamani de tratament, atunci nu, nu ai voie.

| neludana2000 a răspuns:

Asta scrie in prospect:____Azitromicina şi alcoolul
Azitromicina poate provoca ameţeli şi tulburări de somn temporare. Aceste reacţii adverse se pot agrava în cazul consumului de alcool în timpul tratamentului cu Azitromicină. Din aceste considerente, evitaţi consumul de alcool, conducerea automobilului şi lucrul cu instrumentele sau cu utilajul care necesită o atenţie sporită pe durata tratamentului cu Azitromicină.