| Andrei199114 a întrebat:

Daca iti pune picaturi in ochi mai poti sa conduci sau dupa cat timp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Catennacio87 a răspuns:

Categoric NU. Mai bine mergi fara masina la consultul oftalmologic daca vor folosi picaturi de dilatare a pupilelor. De aproape o sa vezi in ceata sau neclar iar la distanta o sa te supere lumina cateva ore deci nu e recomandat sa conduci dupa ce ti-au pus picaturi pentru ca n-o sa vezi mare lucru si poti provoca accident.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde, ce fel de picaturi ti-au pus.
Daca ti-au pus "Atropina" (pentru dilatarea pupilelor), atunci poti conduce la cca 3 ore dupa aplicare, dar atent!

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca nu poti sa mai conduci dupa ce ti s-a pus picaturi in ochi. dar a doua zi potis a conduci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce fel de picături.
Dacă e vorba de picături din alea de îți dilatează pupilele nu poți conduce câteva ore bune