| TheSpecialOne a întrebat:

Daca m-a muscat putin cateaua de picior si am stors niste sange din rana, ar mai fi nevoie sa merg la doctor? Nu cred ca ar exista sanse ca acel animal sa aiba rabie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti foarte foarte sigur ca cainele nu are rabie (are vaccinurile la zi, iar in zona ta nu s-a raportat nici un caz de rabie la animale in ultimii 2 ani), atunci trebuie sa mergi sa faci doar un antitetanos. daca ai cel mai mic dubiu, atunci e mai bine sa faci si antirabicul

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la camera de gardă să-ți vadă plaga mușcată, fie ea și superficial.
Pa, pa.

| Felys a răspuns:

Daca cunosti cainele si are un comportament normal,nu trebuie sa faci antirabic, dar daca acel caine este fara stapan, e riscant sa nu te tratezi in nici un fel, oricum un caine cu stapan este agresiv in special cand isi pazeste mancarea si atunci e firesc sa atace, deci clar acel caine nu e turbat ci doar isi pazeste proprietatea

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Şi eu am fost muşcat, şi mi-am pus puţin spirt în zona afectată, şi mi-a trecut, nu-i mare lucru, n-ai de ce să îţi faci griji.