Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2706255intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
22 Iul
SATI 291.194AFISARI
124.162VIZITE
102.869V. UNICI
12 Aprilie 2009
Anonim intreaba:

Daca m-am intepat intr-un cui ruginit, oare voi muri? De la tetanos?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • 26 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 13 Aprilie 2009 01:12
    constantaproca a răspuns:
    Mergi urgent la medic sa faci un vaccin antitetanos.
  • 13 Aprilie 2009 17:51
    cristian a răspuns:
    Stai linistit, esti declarat supravietuitor.
    Daca nu de la tetanos poate ca de la ''cutremur'' cu siguranta...
  • 12 Aprilie 2009 23:48
    nicky a răspuns:
    Fa-ti neaparat vaccinul antitetanos.
  • 13 Aprilie 2009 00:59
    assiris a răspuns:
    La medic cu tine, acum...
  • 12 Aprilie 2009 23:47
    carla a răspuns:
    Du-te la medic si nu te mai gandii la tampenii!
  • 12 Aprilie 2009 22:47
    eileen a răspuns:
    Daca faci antitetanos la timp, adica ACUM nu ai sa mori.
  • 12 Aprilie 2009 22:46
    DenissaDeea a răspuns:
    Mergi cat mai urgent/ la urgenta si sa iti faca o injectie antitetanos, si nu vei pati nimic.
  • 13 Aprilie 2009 08:45
    andreutz a răspuns:
    Daca mori...imi lasi mie apartamentul? big grin
  • 12 Aprilie 2009 23:34
    lolita a răspuns:
    Eu can daveam10 ani am sarit de pe scaun intr-un cui ruginit si nici nu mi-am facut vaccinul dar nu am patit nimic, doar ca am astat cu piciorul umflñat trei zile.
  • 13 Aprilie 2009 01:52
    J7anine a răspuns:
    Cu o moarte suntem toti datori. :d
  • 12 Aprilie 2009 22:23
    mami a răspuns:
    Du-te rapid la medic, nu este de glumit
    ai sa suferi mai tirziu cind se va infecta
  • 12 Aprilie 2009 23:43
    galileo a răspuns:
    Ceau, nu iti fa probleme fiindca nu vei muri, dar pot aparea complicatii daca nu faci antitetanos.
  • 12 Aprilie 2009 23:18
    powergirl a răspuns:
    Fa-ti un vaccin anti tetanos si nu o sa mori dar risti multe si risti sa te infectezi si o sa ai de a face cu medicii ceea ce nu e bine fa-ti vaccinul si ai scapat poti pati multe
  • 2 Iulie 2011 11:17
    nerito a răspuns:
    Salu probabilitatea de a muri este mica daca lasi rana sa respire nu sa o inchizi cu un plasture. Matusa mea care a fost medic mi-a zis asta si inca ceva doar daca iti intra pamant acolo sau cuiul s-a aflat in pamant deoarece bacteria tetanos traieste in medi fara aer ea in contactul cu aerul in 30 de minute moare
  • 12 Aprilie 2009 23:52
    Raspuns anonim:
    E posibil ca la un moment dat sa mori, dar e cam greu de crezut ca de la cui.
  • 12 Aprilie 2009 23:59
    Raspuns anonim:
    Cu siguranta...
  • 27 Iulie 2009 14:11
    Raspuns anonim:
    Am si eu o nelamurire... m-am intepat intr-un cui...am facut vaccin anti-tetanos iar apoi am rupt pielita care acoperise gaura facuta de cut si am pus o pastila(recomandarea unui farmacist) iar acolo cu timpul mi s-a format o batatura iar in acea gaura imi creste carne... oare poate aparea complicatii... astpt raspuns
  • 6 August 2009 10:03
    Raspuns anonim:
    Si eu m-a intepat ieri, cuiul nu era ruginit (am sarit cu toata puterea pe el deci a intrat un cm doi ) si tot mi-am facut vaccinul dar vezi ca e dureros rau de tot
  • 23 Septembrie 2009 12:26
    Raspuns anonim:
    Si eu m-am intepat intr-un fel de cui. Mi-a patruns prin adidas si nu stiu cat de adanc mi-a intrat in picior, dar cert este ca atunci cand misc degetul mare de la picior am dureri suportabile, probabil ca m-am intepat si in zona aceea. Ce urmari pot aparea daca nu fac acel vaccin? Rog raspuns urgent!
  • 8 Februarie 2010 11:08
    Raspuns anonim:
    Am calcat azi intr-un cui ruginit si nu imi fac injectia dar nici griji.Am vrut sa imi sug sangele din rana dar nu sa oferit nimeni.era in talpa si piciorul era transpirat. Daca patesc ceva o sa fiu un exemplu prost de urmat si va anunt eu.Cu drag, Gigel
  • 20 Iunie 2010 22:04
    Raspuns anonim:
    Eu acum am venit de la urgente, mi-a făcut vaccin antitetanos m-a durut dar trebuia sa-l facă credeam ca trebuia sa-mi taie piciorul

am suferit o zi dar acum ma simt în siguranța
  • 4 August 2010 19:34
    Raspuns anonim:
    Daca te scap imi dai mie casa big grinbig grinbig grin?
  • 21 Septembrie 2010 22:26
    Raspuns anonim:
    Unde se face injectia antitetanos? doare?
  • 16 Noiembrie 2010 12:17
    Raspuns anonim:
    Vaccinul antitetanos doare numai daca mergi pe loc la medic, pentru ca iti va administra o "portie" mult mai mare de ser pe moment, pentru ca el sa isi faca efectul mai repede. Dar daca nu il faci pe loc nu e nevoie de o doza asa mare deci nu te va dureawinking
  • 13 Aprilie 2009 18:57
    ralukutza_6493 a răspuns:
    Normal ca nu mori de aceea se face acea injectie numita antitetanus. si eu am patit la fel mi-a intrat un cui in talpa piciorului si nu am patit nimic si nu mi-am facut nici acea injectie si nu am nimic. asa ca iti garantez eu ca nu vei pati nimic! srai linistit(a)
  • 10 Iunie 2012 08:58
    Love123 a răspuns:
    Sincer nu stiu, si eu ieri am patit la fel, dar mi-e frica sa merg la doctor, nu vrea antitetanos dar eu fiind copil is m-ai fricoasa dar, am mai patit asta dar nu am patit nimic, sa speram ca va fi la felwinking succes!