| nicky a întrebat:

Daca mama a fost diagnosticata cu psihopatie distimica pe fond de intelect liminar, fiica acesteia deja nascuta poate sa mosteneasca aceasta boala? Cum se manifesta la copii? Poate fi tratata aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, copilul o poate avea si el. Se manifesta cu retard psihic si motor: copilul sta tarziu in fund nesprijinit, invata greu sa mearga, sa vorbeasca, sa mearga la olita. Tratamentul este unul complex, sunt necesare mii de ore de exercitii care sa-i dezvolte intelectul la maximul posibil.