| anonim_4396 a întrebat:

Daca mananc micul dejun(un iaurt, salata sau un fruct, piept de pui la gratar) si apoi (adica peste vreo cateva ore) un fruct sau un iaurt, iar seara salata, o data la cateva saptamani te ingrasi mult daca mananci o ciocolata? :d Aaa, am uitat sa precizez ca dansez, fac jogging.Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca sa mananci ciocolata cu un procent de cacao de peste 90 %.

| dy a răspuns:

Daca mananci asa cum ai spus, calculeaza ca mananci cam 1000 cal zilnic, deci sub necesarul caloric, deci, atunci cand mananci asa, slabesti! Calculeaza o ciocolata de 100 grame (ciocolata mare) intre 460cal (ciocolata neagra cu un continut de cacao peste 70%) si 600 cal (ciocolata cu lapte, arahide si umplutura caramel). Asta inseamna ca, daca mananci zilnic cate o ciocolata iar restul meselor este numai salate si iaurturi, chiar daca salata are un ou sau o bucatica de carne, in total nu depasesti 2000 cal, ceea ce este consumul zilnic necesar! Asa ca, daca faci jogging sau sport (dansezi), poti sa mananci zilnic cate o ciocolata si nu te vei ingrasa! Ba chiar poti slabi, pentru ca ciocolata mancata inainte sa faci sport, fiind in special glucide, va fi consumata de organism in timpul efortului!

| mioara a răspuns:

Nu te ingrasi foarte repede dar daca ai un mic dejun echilibrat totul este posibil.

| rrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

De obicei nu dar depinde de ciocolata una amaruie nu-ti face rau sigur, apoi ai nevoie de energie si asta face ciocolata ea nu ingrasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa mananci zilnic 2 patratele de ciocolata si nu te ingrasi, chiar slabesti, daca mananci asa cum ai spus.