| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu imi iau concediu prenatal il pierd? concediul de maternitate se da in prelungire pana ce copilul inplineste varsta de 2 ani? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Concediul de maternitate se acorda in doua faze pre si post natal. Concediul prenatal denumit si concediul de sarcina este de 63 zile inainte de nastere si post natal sau de lehuzie este tot de 63 zile dupa nastere, conf. disp. art.119, alin.1 din Legea nr. 19 /2000- privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.
Conform disp. art.119, alin.2 din aceiasi lege, concediile pentru sarcina si lehuzie, se compenseaza intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare.
Dupa expirarea celor 126 zile in care se acorda indemnizatia pentru maternitate, mama va beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, iar daca copilul sufere de un handicap pana la varsta de 3 ani, conform disp. art.121 alin.1 din Legea 19/2000, insa acest concediu se acorda numai dupa efectuarea a cel putin 42 zile de concediu de lehuzie.
Iti doresc nastere usoara si multa sanatate.

| nicky a răspuns:

Nu stiu exact dar ceva s-a schimbat fata de acum 2 ani cand am ramas eu in maternitate asa ca cel mai bine ar fi sa te interesezi direct la Directia Muncii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar nu este obligatoriu sa iei concediul de maternitate in prelungirea concediului de sarcina si lauzie. Concediul de maternitate se poate lua in orice moment in care copilul este mai mic de 2 ani, cu conditia sa fi realizat venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului (cea de-a 12-a fiind luna in care s-a nascut copilul). De asemenea, in concediu de "maternitate" poate intra si tatal copilului, daca indeplineste aceeasi conditie.