| Közmyn17 a întrebat:

Daca o persoana prezinta reflux esofagian, mai sunt shanse de vindecare? Daca da, cum se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Raspunsul lui Laur este foarte corect. Dar mai fac cateva completari. Daca regimul igieno-dietetic nu da roade, se indica o endoscopie digestiva superioara, cu test de Helicobacter pylori si eventual biopsie pentru excluderea esofagului Barett. Daca este prezenta infectia cu Helicobacter se trateaza aceasta si se verifica vindecare. Daca nu, se administreaza Nexium intr-o schema indelungata care tine cont de greutatea pacientului (in general minim 3 luni), pastrandu-se regimul igieno-dietetic. De obicei refluxul trece asa, persoana urmand doar sa pastreze regimul toata viata. Daca nu trece si sunt modificari la biopsie, exista procedee chirurgicale care corecteaza refluxul.

Laur
| Laur a răspuns:

Prima data se incearca tratament igieno-dietetic, adica evitarea alimentelor care stimuleaza intens secretia gastrica (ciocolata, cafea, condimente etc etc) si se evita pozitia de culcat la orizontala. Pentru statul in pat se alege o pozitie la 15-20 de grade prin folosirea unei perne.

Daca nu merge asa, exista tratamente medicamentoase care inhiba secretia de suc gastric prin diferite mecanisme. Detalii gasesti la medicul gastroenterolog.

| gyo a răspuns:

Eu stiu ca daca ai reflux esofagian inseamna ca ai gastrita sau esti pe punctul de a face daca nu ai grija pe viitor. famotidina este buna pentru asa ceva, este un medicament pentru gastrita.

cel mai bine ar fi sa te duci si la medic sa-ti zica exact ce trebuie sa faci. el stie cel mai bine

craciun fericit!