| xJully a întrebat:

Daca pana acum eram speriata de ideea ca s-ar putea sa am o tumora a ganglionilor limfatici, astazi la scoala am avut o ora "SIDA" si primul simptom a infectiei cu virusul HIV era UMFLAREA GANGLIONILOR LIMFATICI! straight face

Povestea? Acum 1 luna am avut varicela si de atunci am o umflatura in partea stanga a gatului, e ca o mica mingiuta acolo! Mi s-a spus ca este din cauza ganglionilor limfatici.
Ok, toate bune si frumoase, pana am vazut in Grey's Anatomy o fata cu tumora fix a ganglionilor limfatici straight face ( parca era facut pentru mine episodul straight face ) M-am speriat, dar asta e tot!
Astazi, HIV-ul! straight face Nu cred ca as fi putut contacta virusul HIV pentru. ca nu am avut niciun contact sexual pentru. ca am doar 13 ani, de la sange mai ca lesin, deci nu as fi putut atinge sangele altuia... mama mea inca traieste, deci nu cred ca ar putea fi seropozitiva! Toate astea m-au speriat foarte tare...
Va rog, ce sa cred? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Majoritatea virozelor se insotesc de marirea ganglionilor de la nivelul gatului, nu doar infectia cu HIV. De asemenea, adenopatiile pot aparea intr-o multime de boli sistemice. O adenopatie poate aparea si atunci cand exista un abces dentar/carie.
http://www.i-medic.ro/boli/mononucleoza-infectioasa-sau-boala-sarutului