| Radandam a întrebat:

Dacă pe medicamentul Rowachol scrie ca trebuie înghițit și nu sfărâmat sau mestecat, eu nu inghit pastile. Dacă as mesteca nu și-ar face efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Medicamentele care trebuie înghițite întregi, sunt asimilate de organism din intestinul subțire. Daca le sfărâmi ele nu își mai fac efectul deoarece se descompun in stomac si nu vor fi asimilate. Si le-ai înghițit degeaba. Pana si copiii mici pot fi convinși sa înghită medicamentul întreg. Daca nu, macar fa tratament injectabil si nu tablete.

| WhiteLife a răspuns:

Cred ca medicamentul ori nu trebuie sa se descompuna in stomac, ori nu este stabil in mediul acid. Este foarte posibil ca sa nu-si faca efectul daca il sfarami. Mai exista Rowachol si sub forma de picaturi; daca nu poti inghiti pastile, roaga medicul sa-ti prescrie aceeasi substanta sub alta forma (picaturi, comprimate efervescente, capsule etc). Sau intreaba la farmacie pentru alte variante cu aceeasi substanta.

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Da, poate afecta modul in care isi face aborbtia medicamentul respectiv. Trebuie sa respecti prospectul. Incearca sa inghiti comprimatul cu apa, merge mai usor.