| TheQueen1 a întrebat:

Daca setez luminozitatea ecranului de la laptop la maxim e mai bine sau mai rau pentru ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E mai rau, trebuie undeva la un nivel mediu spre redus.

| OaiaNinjalău a răspuns:

Am gasit pe internet un pasaj dintr-un articol cu titlul PASTRAREA SANATATII OCHILOR IN LUCRUL CU CALCULATORUL
Sper sa te ajute!
"Inca de am inceput sa folosesc calculatorul am fost deranjat de luminozitatea puternica a ecranului colorat in alb sau in alte culori deschise atunci cind aveam de citit un text. Oricit as fi modificat luminozitatea si contrastul monitorului senzatia de stralucire a ecranului facea ca dupa ceva timp sa apara o senzatie de disconfort.
Am facut multe experimentari cu diferite culori si in urma lor mi-am dat seama ca senzatia de oboseala a ochilor apare mult mai greu daca folosesc un fundal care sa nu fie alb. Mai mult, prefer sa citesc un text care sa fie scris cu litere de culoare deschisa pe un fundal de culoare inchisa. Pe de alta parte aceasta combinatie nu imi place sa o folosesc si pentru mediul Windows unde prefer combinatia inversa de culori cu specificatia ca nu folosesc albul ca fundal."