| darts01 a întrebat:

Dau funda.Despre chelie.Sunt barbat, am 21 de ani si mi se rupe parul,imi cade rupt in doua si mi s-a format un mic gol intr-o parte,se poate sa fac vreun tratament de rupere, cadere a parului sa nu chelesc? Spuneti-mi daca stiti, daca ati facut voi si a functionat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ladyMillion a răspuns:

Fie ai putea sa folosesti un tratament recomandat la farmacie (pe cale bucala), gen vitamine care sa iti intareasca radacina parului si firele de par. Iar ca sa aplici direct pe par si la radacini, eu de exemplu folosesc ulei de ricin amestecat cu vitamina A...Sunt o gramada de tutoriale pe Youtube care iti arata cum sa prepari amestecul. Daca problema persista, ti-as recomanda sa mergi la doctor, el va sti mai bine unde sa te trimita si ce ai putea sa iei. Bafta!

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te obisnuiesti cu ideea ca o sa chelesti in primul rand, si sa nu-ti pui mari sperante in tratamente, pentru ca daca ar exista tratamente atat de bune pentru alopecie nu ar exista barbati cheli. Dupa ce reusesti sa te obinuiesti cu ideea poti sa incerci detoate, de la uleiuri de ricin pana la produse farmaceutice, poate totusi ai noroc, insa din pacate probabil ca nu. Si urmeaza sfaturile din raspunsul Dariei, stressul, alimentatia si sedentarismul pot si ele sa afecteze sanatatea parului. Dar marele vinovat al caderii parului la barbati e testosteronul, barbatii care au mult testosteron in forma activa chelesc, asa ca macar bucura-te din punctul asta de vedere, un barbat chel e putin mai barbat dpdv fiziologic si endocrin decat un barbat cu par. happy

| octav005 a răspuns:

Ai putea folosi ardei iute. in zonele unde nu ai par te dai cu ardei iute. auzisem ca va creste.
dar nu cred ca ai putea sa resisti.

| Daria0123456789 a răspuns:

Ai grija la stres, igiena si la alimentatie. Hidrateaza-te corespunzator si fa sport. Si mergi la un dermatolog.